Kapela Ze Wsi Warszawa nagra teledysk w Wawrze

Najbardziej znany polski zespół wykonujący muzykę “world” czyli Kapela Ze Wsi Warszawa powraca z nową płytą. “Uwodzenie” ukaże się już 30 listopada 2020. Urząd Dzielnicy Wawer został Mecenasem tego wydawnictwa a wawerskie plenery staną się scenerią teledysku do utworu „Oracja do Wody”.

Zespół ponownie odkrywa Mazowsze. Tym razem daje się ponieść nurtom rzeki, inspirując się tak Wisłą jak i Urzeczem – historycznym podwarszawskim mikroregionem etnograficznym, rozciągającym się po obydwu brzegach Wisły.

„Rzeka ze swoimi dopływami jest jak część krwiobiegu, to wytchnienie współczesnego miasta. Chcieliśmy to uchwycić w muzyce – mówi o inspiracjach skrzypaczka i wokalistka zespołu Sylwia Świątkowska – z drugiej strony Wisła była dawniej ważniejszym kanałem komunikacji. Flisackie tratwy zapewniały Mazowszu kontakt z całą Polską i światem, przynosiły tchnienie wolności, nowoczesności i niezależności, tworząc w rezultacie bogatą i różnorodną mozaikę kulturową”.

W tytułowym Uwodzeniu zespół łączy siły ze spławionym w tym celu z Krakowa, poetą i wokalistą Marcinem Świetlickim.

Impulsem do powstania płyty było skomponowanie przez kapelę w 2019 roku muzyki do filmu dokumentalnego „Zaginione Urzecze” w reżyserii Adama Rogali i zdjęciami Wiktora Strumiłło. W specjalnej, limitowanej edycji film będzie dołączony do albumu.

„Muzyczne wiry i strumienie w które wpadliśmy to dźwięki charakterystycznych dla zespołu akustycznych instrumentów: cymbałów, skrzypiec, fideli, barabanu, kobiecych głosów. I tym razem również pięknie brzmiących i wysmakowanych ręką producenta Mariusza Dziurawca ze Studia As One” – podsumowuje cymbalistka i wokalistka Magda Sobczak.

Premierowy koncert on-line odbędzie się 6 grudnia. Transmitowany będzie kanałami społecznościowymi zespołu wprost z Wawerskiego Centrum Kultury.

https://wck-wawer.pl/strefakultury/aktualnosci/2020/kapela-ze-wsi-warszawa-koncert-online.-6.12.2020

“Wawerski ” teledysk

Do utworu „Oracja do Wody” zostanie nagrany teledysk a jego scenerią będą wawerskie plenery. Motywem przewodnim teledysku jest magiczna moc wody i jej istotna rola w kulturze ludowej. Członków zespołu interesuje współczesne znaczenie starych obyczajów i refleksja nad ludowością w mieście. Akcja
klipu rozegra się w naszej zielonej dzielnicy, na pograniczu dzikiej natury i tkanki miejskiej. Ten kontrast pomoże nam w zrozumieniu uniwersalności tematu. Widz zostanie zaproszony do bajkowego świata, który choć głęboko osadzony w tradycji, jest żywy i całkowicie aktualny. Poprzez symboliczne czary, których podejmą się własnoręcznie członkowie Kapeli Ze Wsi Warszawa, zamierzamy pokazać że celebrować naturę możemy w każdym czasie i miejscu na ziemi. Wystarczy dać się porwać nurtowi
rzeki. Szalenie ciekawe są interpretacje, których dopuszczają się mieszkańcy wsi, dopatrując się w wodzie mistycznej mocy – zarówno tej zbawczej jak i tej zgubnej. Skupimy uwagę na ludowych wróżbach
związanych z wodą. Wróżenie z nurtu rzeki, wyławianie przedmiotów z wody czy obserwowanie pływających nici. Siwy koń nad wiślanym brzegiem też okaże się być dobrą wróżbą. Może spotkamy nawet Wodnika siedzącego na kamieniu, przygrywającego tęskną ludową melodię?

źródło: Urząd Dzielnicy Wawer, fot.: YouTube- Koncert online Kapeli ze Wsi Warszawa/screen

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *