Alert RCB. Będą zrzucać szczepionkę dla lisów

Mieszkańcy woj.mazowieckiego otrzymują sms-owe alerty dotyczące szczepionek dla lisów przeciwko wściekliźnie. Wyjaśniamy o co, chodzi.

Akcja szczepienia wolno żyjących lisów potrwa od 9 do 20 września. Działania prowadzone będą na terenie województwa mazowieckiego, a za ich koordynację odpowiada mazowiecki wojewódzki lekarz weterynarii. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Zrzuty nie obejmą zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych.

Szczepionki będą umieszczone w brunatno-zielonej przynęcie w kształcie krążka. Przez dwa tygodnie od jej wyłożenia mieszkańcy powinni zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt. Psy powinny być prowadzone na smyczy, a koty – trzymane w zamkniętych pomieszczeniach. Ewentualny kontakt czworonoga ze szczepionką powinien zostać zgłoszony do lekarza weterynarii.

Szczepionki nie powinni dotykać również ludzie. Lisy nie przyjmą jej, jeśli wyczują zapach człowieka. Każdy mieszkaniec, który miałby styczność ze szczepionką, powinien skontaktować się z lekarzem medycyny.

Treść alertu: „Uwaga! W dn. 9-20.09 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!” – SMS o tej treści został wysłany do osób przebywających na terenie woj. mazowieckiego”.

Udostępnij:

Alex Wawer

redaktor Wawer News

Więcej Alex Wawer →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *