Bardowie Solidarności. Piosenki podziemia niepodległościowego- zapowiedź

Wawerskie Centrum Kultury zaprasza na koncert Bardów Solidarności z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do nabycia w Wawerskim Centrum Kultury ul. Żegańska 1a. Patronat medialny: WawerNews.pl.

Kwartet rozpoczął swoją artystyczną działalność w czerwcu 2015 r. uroczystym koncertem pt. „Solidarność znaczy razem iść do celu”. Wydarzenie zostało powołane i zorganizowane przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach projektu „Archiwa przełomu 1989 – 1991”.

Pod szyldem BARDOWIE SOLIDARNOŚCI kryje się program słowno-muzyczny oparty o pieśni polskich bardów związanych z podziemiem niepodległościowym: Jana Krzysztofa Kelusa, Andrzeja Garczarka, Przemysława Gintrowskiego, Jacka Kaczmarskiego, Macieja Pietrzyka, Jana Pietrzaka i innych. W programie znalazły się utwory, które nierozerwalnie związane są z politycznymi i społecznymi wydarzeniami lat 60, 70. i 80. w Polsce i Europie, m/in.: Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał, Mury, Modlitwa o wschodzie słońca, Ostatnia szychta w kopalni Piast, Ballada o Janku Wiśniewskim, Solidarność (Dziesięć ważnych słów), Żeby Polska była Polską…

Jest to esencja utworów, które w czasach przełomu politycznego w Polsce stanowiły tzw. drugi obieg, wykonywane były potajemnie w kościołach, podczas strajków robotniczych w stoczniach, kopalniach i innych zakładach pracy; utwory, które swoją tematyką i okolicznościami ich wykonywania dodawały otuchy i siły ludziom zaangażowanym w walkę o wolną Polskę.

BARDOWIE SOLIDARNOŚCI
Zbigniew Murawski – kierownik artystyczny Projektu Bardowie Solidarności, kompozytor, gitarzysta, wokalista, muzykolog, pierwszy autor opracowań nutowych utworów Jacka Kaczmarskiego,
Adam Tkaczyk – wokalista, gitarzysta, autor muzyki, menadżer kultury, lider zespołu Wyspy Dobrej Nadziei,
Adam Rakowski – kontrabasista, gitarzysta basowy, muzyk Orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie,
Jacek Michalak – muzyk, akordeonista, producent muzyczny, menadżer kultury.

Niedziela, 18 listopada 2018 o 18:00 – 19:30
Wawerskie Centrum Kultury
ul. Żegańska 1a, 04-713 Warszawa

link do wydarzenia na FB

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *