Jezioro Torfy

Między wydmami, wśród aleksandrowskich lasów, ukrywa się częściowo zarośnięte, malownicze Jezioro Torfy.

Powierzchnia zbiornika łącznie z torfowiskiem wynosi około 6 ha. W Państwowym Rejestrze Nazw Geograficznych zbiornik zaklasyfikowany jest jako sztuczny zbiornik wodny.

Jeziorko jest położone na obszarze Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Powstało w wyniku eksploatowania tego terenu jako wyrobiska torfu. Torfy są jednym z bardziej uniwersalnych surowców naturalnych, wykorzystywanym zarówno jako opał, do budowy domów, w ogrodnictwie i rolnictwie oraz w medycynie. Torf powstaje w wyniku akumulacji materiałów pochodzenia organicznego, głównie roślinnego, powstały w wyniku procesu torfienia przebiegające­go w określonych warunkach wodnych, po­wietrznych i mikrobiologicznych, składają­cy się ze szczątków roślin w różnym stopniu zmumifikowanych oraz humusu torfowego.

Jezioro jest dość trudno dostępne przez zarastające go rośliny a obszar wokół jest dość podmokły. Okoliczny las poprzecinany jest kanałkami prowadzącymi do jeziorka. Wokół rozciąga się piękny sosnowy las. Przy zachodnim brzegu znajduje się drewniana wiata w której można odpocząć. Przy brzegu, trochę w bok od wiaty, można znaleźć coś w rodzaju kładki, na którą przy zachowaniu ostrożności, można wejść i spojrzeć na taflę jeziora. Od strony wschodniej czyli od ul. Zagórzańskiej dostęp do jeziora blokuje ogrodzenie /teren prywatny/. Obok jeziora, znajduje się szlak rowerowy MTB, przecięty obecnie budową Południowej Obwodnicy Warszawy.

fot. wawernews

Udostępnij