Dawny Wawer: Historia Kina „Wrzos” w Aninie

Tego kina już nie ma. Pozostał jedynie budynek w którym się mieściło oraz wspomnienia mieszkańców, którzy przychodzili tu w czasach młodości na pierwsze filmy w swoim życiu.

Dawne Kino “Wrzos” działało w Aninie w latach 1953-1989. 

Kino ulokowano w budynku na terenie parafii Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Rzeźbiarskiej 46. Budowa budynku rozpoczęła się w 1949 r. Ksiądz Piotr Pieniążek- pierwszy proboszcz tej parafii planował tu stworzenie ośrodka kulturalnego Anina. 

W 1951 r. budynek znajdujący się jeszcze w stanie surowym, władze zarekwirowały i przekazały w przymusową dzierżawę Zarządowi Kin a ten utworzył w nim kino pod nazwą Wrzos. Na piętrze budynku mieściła się plebania, na zapleczu kancelaria i biblioteka parafialna, a sale katechetyczne w piwnicach.

W 1989 r. parafii zwrócono budynek po byłym kinie „Wrzos”, które już wcześniej z powodów finansowych zakończyło swą działalność. Budynek stoi do dziś pełniąc różnorodne funkcje społeczne.

W okresie od października 1975 do maja 1978 r. w parafii pełnił posługę wikariusza bł. ks. Jerzy Popiełuszko, mieszkając na piętrze opisywanego budynku.

We wspomnieniach mieszkańców kino zachowało się jako bardzo ładne- podobne wystrojem do ówczesnego kina 1 Maj, na ul. Podskarbińskiej, na Grochowie. W poczekalni był bufet ze słodyczami i oranżadą a pod kinem potrafili pojawić się z biletami panowie zwani konikami.

Link do lokalizacji na mapie

Udostępnij

Przeczytaj także

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.