Dom z ogrodem dla rodziny – na co zwrócić uwagę przed zakupem

Dom z ogrodem to marzenie wielu Polaków. W obecnych czasach jest to fantastyczna alternatywa na spędzenie bezpiecznych chwil wraz z rodziną.

Dlatego na rynku pierwotnym sprzedaży nieruchomości zauważa się wzmożone zainteresowanie kupnem domów lub segmentów z ogródkami. Jeśli ty także podjąłeś poszukiwania wolnostojącego domu lub segmentu na osiedlu domów jednorodzinnych, sprawdź na co powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem.

Osiedle domów jednorodzinnych czy samodzielny dom wolnostojący?

Przed zakupem domu z ogrodem warto zadać sobie pytanie czego tak naprawdę poszukujesz. Jeśli posiadasz rodzinę warto rozważyć zakup na osiedlu domów w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Segmenty z ogródkami to złoty środek pomiędzy prywatnością, potrzebą posiadania własnej przestrzeni oraz byciem w małej społeczności sąsiedzkiej. Osiedla tego typu sprzyjają nawiązywaniu relacji ale jednocześnie każdy z mieszkańców ma swoją odrębną przestrzeń.

To rozwiązanie sprawdza się idealnie dla rodzin z dziećmi – mają towarzystwo do zabawy, a rodzice mogą spokojnie pić kawę na tarasie. Łatwiej także o sąsiedzką pomoc: pożyczenie czegoś czy przypilnowanie domu podczas nieobecności. To niepisane atuty mieszkania na osiedlu domów jednorodzinnych. Dodatkowym plusem jest także atrakcyjna cena. Segment pod Warszawą można kupić w cenie średniego mieszkania w centrum miasta. Na przykład w Józefowie tuż przy granicy z Warszawą w inwestycji „Domy przy sosnach” cena segmentu o powierzchni 179 m2 z garażem w bryle budynku i ogródkiem wynosi 745.000 zł (4150 zł/m2).

Jeśli zależy ci na dużej prywatności i nie potrzebujesz być w sąsiedzkiej społeczności wybierz dom wolnostojący. Tu jednak trzeba się liczyć z większym budżetem wykraczającym ponad milion złotych, jeśli mówimy o zakupie nieruchomości pod Warszawą.

Lokalizacja

To jeden z najważniejszych parametrów przy wyborze nowego domu. Przeanalizuj okolicę i jej walory. Sprawdź jaka jest odległość do:

  • najbliższego sklepu,
  • szkoły, przedszkola,
  • ośrodka zdrowia, apteki, szpitala,
  • poczty,
  • ośrodków rekreacji (basen, boisko itp.).

Im lepiej rozwinięta infrastruktura, tym łatwiej będzie ci się mieszkać i żyć na co dzień. Ważne są także połączenia komunikacyjne – jak szybko dojedziesz do centrum oraz jakie środki komunikacji publicznej są dostępne. To znacznie ograniczy w przyszłości konieczność zawożenia dzieci np. na zajęcia dodatkowe.

Warto zwrócić także uwagę na inne dodatkowe parametry okolicy:

  • czy są bezpieczne ścieżki rowerowe: coraz więcej ludzi dojeżdża na rowerze, rolkach czy hulajnogach do szkoły czy pracy;
  • jakie jest położenie w terenie, odległość od lasu, wzgórza, rzeki – wiatry, powodzie;
  • czy droga dojazdowa jest utwardzona i czy jest gminna/miejska i jak wygląda sprawa odśnieżania;
  • czy w pobliżu nie znajdują się wysypiska śmieci, oczyszczalnie ścieków lub inne uciążliwe niedogodności;
  • czy w przyszłości nie są planowane duże inwestycje.

Szczegóły przeznaczenia terenu możesz sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP).

Metraż domu i jego funkcjonalność

Wybierając nowy dom warto dostosować go do aktualnych potrzeb. Przy posiadaniu rodziny dobrze byłoby, aby dom miał wspólną przestrzeń np. salon z połączonym aneksem kuchennym na parterze i wyjściem na ogród. Bardzo często jest to serce domu: tu spędza się najwięcej czasu, jada posiłki, odpoczywa, ogląda telewizję, przyjmuje gości, odrabia lekcje, a nawet pracuje. Zwróć uwagę, czy jest możliwość podłączenia kominka w salonie a także czy zaplanowane jest ogrzewanie podłogowe przynajmniej w części domu jak kuchnia, łazienka, wiatrołap. W tych miejscach przyjemnie jest w zimę dotykać ciepłej posadzki.

Na parterze powinna znaleźć się obowiązkowo toaleta dla gości, przydało by się też jakieś pomieszczenie gospodarcze lub spiżarka – obok kuchni jest to podręczne i bardzo potrzebne miejsce na trzymanie suchych zapasów, przetworów itp.

Garaż w bryle budynku to kolejny atut nowego domu. W zimie odchodzi problem z odśnieżaniem, poza tym jest to miejsce na trzymanie rowerów, opon do samochodu i innych gadżetów motoryzacyjnych. Jeśli garaż jest jednostanowiskowy przydałyby się 1-2 miejsca parkingowe przed domem, gdzie można postawić drugi samochód lub zaparkować auto gościa.

Jeśli zależy ci na komforcie mieszkania w nowym domu na piętrze powinno znajdować się tyle pomieszczeń co członków rodziny: dla każdego oddzielna sypialnia, przynajmniej ze 2 łazienki, w tym koniecznie jedna z wanną. Ideałem byłaby też garderoba i oddzielny pokój na gabinet, który może też służyć za miejsce do spania, gdy przyjadą goście. Zwróć uwagę czy na piętrze nie ma skosów, najlepiej aby była to pełna wysokość.

Jeśli jest możliwość zaadoptowania poddasza warto się o to pokusić. Możesz urządzić tam prywatną siłownię lub pokój rozrywek z bilardem czy konsolą do grania dla dzieci.

Co do metrażu to oczywiście wszystko zależy od zasobności portfela. Bardzo często rodziny decydują się na zakup segmentu pod Warszawą lub domu z ogrodem na osiedlu domów jednorodzinnych w metrażu od 120m2 do 200 m2. Taki metraż zapewnia już komfort mieszkania, ale też nie jest za duży do utrzymania. Koszty miesięczne domu o metrażu 170 m2, wraz ze wszystkimi opłatami jak prąd, gaz, podatki od nieruchomości, internet to ok 900 zł.

Idealny dom to także taki, który ma wszystkie media miejskie: gaz, prąd, wodę i kanalizację. Własne ujęcia wody i szamba są bardzo uciążliwe. Studnie w niektórych miejscach pod Warszawą mają zażelazioną wodę, która wymaga instalowania dodatkowej stacji filtrującej w domu. Po pierwsze jest ona kosztowna (minimum 10 tys. złotych), po drugie zajmuje dużo miejsca. Z kolei wywóz szamba przy rodzinie 2+2 to mniej więcej co 3 tygodnie koszt około 200 zł.

Zatem jeśli wybierasz swój wymarzony nowy dom lub segment koniecznie zwróć uwagę na ten aspekt.

Rynek pierwotny czy wtórny?

O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy Faustynę Guzowską, inwestorkę nieruchomości i dewelopera, rozpoczynającego budowę segmentów z ogródkami w Józefowie Domy przy sosnach:

„- To zależy głównie od tego ile czasu możemy czekać na swój nowy dom. Zdecydowanie szybciej będzie zakupić dom z rynku wtórnego, jednakże domy te zazwyczaj wymagają remontu, poza tym mają już swoje lata. Przy zakupie z rynku pierwotnego otrzymujemy nowiuteńki dom z 5 letnią gwarancją. Mamy też możliwość dokładnego przeanalizowania konstrukcji oraz materiałów z jakich jest zbudowany dom – przy podpisywaniu umowy deweloperskiej otrzymujemy prospekt informacyjny, w którym takie dane są zawarte. Bardzo często możemy w trakcie budowy dokonać drobnych zmian za porozumieniem z deweloperem albo nawet zlecić za dodatkową opłatą wykończenie wnętrza. Minusem domu z rynku pierwotnego jest jednak czas oczekiwania, który wynosi minimum rok do nawet 2 lat. Tyle zazwyczaj trwa inwestycja deweloperska.”

materiał partnera

Udostępnij

Przeczytaj także