Fabryka Sztuki

W Wawrze realizowano projekt młodzieżowy o Kazimierzu Szpotańskim, pionierze przemysłu elektrycznego  w Polsce.

Projekt zrealizowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu “Patriotyzm Jutra” z młodzieżą Wawra. Powstała pierwsza publikacja o Kazimierzu Szpotański zrobiona całkowicie przez młodzież, instalacja plastyczna o zjawisku energii w stylu sztuki nowoczesnej o Szpotańskim, kolaże z dawnej fabryki a także wystawa informacyjna o Szpotańskim.

O projekcie opowiada autorka i koordynatorka projektu Bogumiła Stachurska:

“Od września tego roku wspólnie z grupą wawerskiej młodzieży realizowaliśmy w WCK projekt artystyczny „Fabryka Sztuki”. Jego tematem było życie i dokonania Kazimierza Szpotańskiego, niezwykłego Polaka, inżyniera, pioniera przemysłu elektrycznego w Polsce, nowoczesnego
biznesmena, którego śmiało można porównać do wizjonera Nicoli Tesli czy Elona Muska.

Mamy nadzieję, że dla mieszkańców Wawra jest to wyjątkowa okazja, żeby poznać lub przypomnieć sobie historię naszego lokalnego bohatera, który w 1938 r. założył w Międzylesiu Fabrykę Aparatów Elektrycznych FAE, obecnie CH „Ferio”.

W poszukiwaniu śladów po Szpotańskim odwiedziliśmy m.in. jego dawną fabrykę na Kamionku, w budynkach której mieści się dzisiaj Szkoła Wyższa Pedagogiki Społecznej. Byliśmy także w Instytucie Elektrotechniki, gdzie inżynierowie i specjaliści wytłumaczyli nam zjawisko prądu i szczegóły jego produkcji zapewniając nas o niezwykłym dorobku Szpotańskiego i jego nieocenionym, choć często zapominanym wkładzie w rozwój polskiego przemysłu. Zwiedziliśmy także Muzeum Pragi, w którym można zobaczyć z bliska sławny licznik i podziwiać stare rodzinne zdjęcia oraz archiwalne fotografie jego fabryki FAE.

W ramach projektu młodzież wzięła udział w warsztatach dokumentalnych, fotograficznych i plastycznych pracując pod kierunkiem zespołu doświadczonych artystów i animatorów: dokumentalistki i znawczyni historii Wawra Doroty Choińskiej, ilustratorki i graficzki Edyty Bystroń, artysty plastyka Pawła Brzeskiego, architekta przestrzeni Jakuba Drzastwy oraz pedagożki teatru i reżyserki Bogumiły Stachurskiej.

Efektem projektu jest wystawa o Kazimierzu Szpotańskim, nowoczesna instalacja plastyczna nawiązująca do zjawiska prądu i energii oraz pierwsza publikacja o Szpotańskim utrzymana w stylu sztuki nowoczesnej i komiksu, której autorami jest wawerska młodzież. Powstały także kolaże fotograficzne inspirowane architekturą fabryki.

Uroczyste otwarcie wystawy i prezentacja instalacji odbyło się 9 listopada w pięknych wnętrzach dawnej fabryki Szpotańskiego. Jeszcze do końca roku można je oglądać w holu WCK przy ul. Żegańskiej 1a, a od stycznia ponownie w przestrzeniach CH „Ferio”.

Projekt zrealizowaliśmy w 101 rocznicę otwarcia warsztatu elektrycznego, który Szpotański założył w swoim zaledwie dwupokojowym mieszkaniu na Mirowie w 1918.

Mamy nadzieję, że po obejrzeniu naszej wystawy i przeczytaniu książki adres „Szpotańskiego 4” w Wawrze stanie się dla wszystkich czymś więcej niż tylko miejscem robienia codziennych zakupów.

Serdeczne podziękowania za współpracę i udostępnienie przestrzeni dla Pani Aleksandry Koziury, dyrektora CH Ferio.”