Fala wezbraniowa zbliża się do Warszawy. Czy Plaży Romantycznej znów grozi zalanie?

Ostatnie intensywne opady sprawiły, że podniósł się poziom wody w Wiśle. Zagrożone podtopieniem są nadwiślańskie tereny w tym Plaża Romantyczna.

Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy w niedzielę po południu – poinformował prezes Wód Polskich Przemysław Deca. Dodał również, że nie przewiduje, by stany ostrzegawcze na Wiśle zostały przekroczone. Fala wezbraniowa to przejściowe zjawisko hydrologiczne, które powstaje m.in. w wyniku intensywnych opadów, tworząc wysoki stan poziomu wody.

Aktualnie na stacji wodowskazowej Gusin zanotowano 274 cm, przy stanie alarmowym 420 cm. Kulminacja fali wezbraniowej będzie miała miejsce z soboty na niedzielę, kiedy poziom Wisły wyniesie 340 cm, czyli 30 cm mniej niż stan ostrzegawczy. Aktualnie na wodowskazie Warszawa-Bulwary poziom wody wynosi 241 cm (stan alarmowy 650 cm). Kulminacja fali wezbraniowej będzie przechodziła przez Warszawę w niedzielę w godzinach popołudniowych, a poziom wody w Wiśle będzie wynosił ok. 465 cm (przy stanie alarmowym 600 cm).

Fala wezbraniowa może spowodować zalanie Plaży Romantycznej- jednego z ulubionych miejsc rekreacji mieszkańców dzielnicy Wawer. Położone niżej wilanowska plaża Zawady jest już pod wodą. Wysoki stan wody już przeszkodził w uruchomieniu Promu Wawer-Wilanów w weekend rozpoczynający wakacje a więc 27-28 czerwca. Prom ruszy 4 lipca. Pisaliśmy o tym w artykule Prom wznawia działalność.

Sytuacja na Plaży Romantycznej 27 czerwca po południu.

fot. Wawer News

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »
Font Resize
Zmiana kontrastu