Flisacy w Wawrze

Flisacy z Bractwa Flisackiego w Ulanowie odwiedzili Plażę Romantyczną. Realizują spływ do Gdańska w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły.

Flisacy kultywują dawne tradycje, pokazując jak spławiano kiedyś drewno i inne towary rzekami. Tratwa o długości ok. 70 m składa się z 4 połączonych ze sobą “tafli”. Na jej pokładzie znajdują się “budy” czyli małe chatki kryte słomą a także palenisko, które umożliwia przygotowywanie posiłków.

Silny nurt utrudniający manewrowanie tratwą, uniemożliwił swobodne przybicie do brzegów Plaży Romantycznej. Z-ca burmistrza Wawra wraz z osobami towarzyszącymi a także przedstawicielem naszej redakcji udał się na tratwę za pomocą łodzi typu galar, która służy flisakom do rekonesansu na trudniejszych  odcinkach rzeki.

Gości przywitało dwóch Retmanów czyli flisackich kapitanów. Zastępca burmistrza Leszek Baraniewski, wręczył pamiątki związane z Wawrem. Pamiątkami odwdzięczyli się także flisacy, którzy następnie oprowadzili po tratwie, pokazując m.in. jak trudne jest sterowanie taką jednostką a także oddając honorową salwę z hukownicy.

Przedstawiciel naszej redakcji udał się z flisakami w podróż do centrum Warszawy. Flisacy byli pod wrażeniem faktu, iż tak piękne, zielone i dzikie brzegi Wisły to już Warszawa. Na linii Mostu Siekierkowskiego pożegnaliśmy Wawer, racząc się wybornym gulaszem przyrządzonym w kociołku a także fantastycznymi “ujęciami” warszawskiego city majaczącego w oddali.  Obejrzyjcie galerię zdjęć z tej eskapady.

Spływ można śledzić na profilu: https://www.facebook.com/BractwoFlisackie

fot. wawernews

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *