Gdzie w Wawrze powstaną nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych?

Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu „Planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych na obszarze m.st Warszawy”. Już niedługo rozbudowana zostanie infrastruktura dostosowana do niskoemisyjnych środków transportu.

Po co stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Jednym z najważniejszych zadań Warszawy jest rozwój transportu publicznego, przekonywanie mieszkańców do przesiadania się do pojazdów transportu publicznego, które nie emitują zanieczyszczeń – tramwajów, metra, szybkiej kolei miejskiej, autobusów elektrycznych, a nawet na rowery publiczne.

Kolejnym ważnym krokiem jest promowanie elektromobilności, czyli samochodów elektrycznych i hybrydowych. Dlatego wkrótce w Warszawie powstaną nowe stacje ładowania takich pojazdów.  Napędy alternatywne – np. elektryczne – są jednym z elementów działań przybliżających nas do poprawy jakości powietrza. Inwestycje w elektromobilność przyczyniają się do zmniejszenia zawartości w powietrzu pyłu zawieszonego oraz szkodliwych tlenków azotu i tlenków siarki. Korzystanie z  pojazdów przyjaznych środowisku wpłynie także na redukcję emisji dwutlenku węgla oraz obniżenie poziomu hałasu. Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych w Warszawie powinno działać minimum 1 000 punktów do ładowania pojazdów napędzanych energią elektryczną. Obecnie w stolicy są 54 stacje ze 144 punktami ładowania. Ponadto w tym roku różni inwestorzy wybudują kolejnych 21 stacji z 41 punktami. Oznacza to, że zgodnie z ustawą, do końca tego roku, zainstalowanych powinno zostać przynajmniej 815 kolejnych punktów. 

W przygotowanym przez Biuro Infrastruktury projekcie stołecznego „Planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych” wskazano lokalizacje, w których można uruchomić 1034 punkty ładowania w 517 stacjach. Wszystkie planowane stacje będą standardowo wyposażone w dwa punkty ładowania. W jednym miejscu może zostać zainstalowanych kilka stacji. W ramach konsultacji zbieramy uwagi i opinie dotyczące wskazanych lokalizacji. 

Konsultacje trwają do 31 maja 2020 roku.

W projekcie „Planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych” w Wawrze wskazano lokalizacje, w których może powstać 8 stacji z 16 punktami ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Wszystkie planowane stacje będą standardowo wyposażone w dwa punkty ładowania. W jednym miejscu może zostać zainstalowanych kilka stacji. Poniżej można zapoznać się z listą lokalizacji.

  1. ul. Żegańska 1 (Urząd Dzielnicy) (1 stacja, 2 punkty)
  2. ul. Junaków 24 (Wawerskie Centrum Kultury) (1 stacja, 2 punkty)
  3. ul. Halna 20 (1 stacja, 2 punkty)
  4. ul. J. Strusia 4/8 (1 stacja, 2 punkty)
  5. ul. Włókiennicza 41 (1 stacja, 2 punkty)
  6. ul. Korkowa 125 (1 stacja, 2 punkty)
  7. ul. Starego Doktora 1 (1 stacja, 2 punkty)
  8. ul. Alpejska 16 (1 stacja, 2 punkty)

Lokalizacje wszystkich planowanych stacji ładowania w Warszawie można sprawdzać także na mapie. Uwagi można zgłaszać na adres: konsultacje_infrastruktura@um.warszawa.pl.

źródło: konsultacje.um.warszawa.pl