Imponujący plan powstania Centrum Sportu

Centrum Sportu to inwestycja z rozmachem. Inwestycja, która może wybić Dzielnicę Wawer na szczyt listy warszawskich dzielnic, które posiadają nowoczesne kompleksy sportowe.

To nie tylko boiska, korty tenisowe czy bieżnia lekkoatletyczna ale także aquapark z basenami termalnymi.

Centrum Sportu powstać by miało w Miedzeszynie, na terenie który użytkuje obecnie klub PKS Radość a także na obszarach przylegających /okolica ulic Rusałki, Ciekawej, Solurskiej/. Obszar ten jest własnością m.st. Warszawy.

Czym ma być CS?

Jest kilka koncepcji CS czy też faz jego budowy. Pierwsza faza to zbudowanie 3 boisk z zapleczem i stadionu lekkoatletycznego. Kolejne fazy to rozwinięcie obiektu o kilka kortów tenisowych, basen a nawet kompleks aquaparku z basenami termalnymi i hotelem.

Potrzebne pieniądze

Wszystko obecnie rozbija się o pieniądze.

– Z naszych wstępnych analiz i rozeznania rynku potrzeba ok. 20 mln. Za to można by zbudować 2-3 boiska, budynek, zaplecze i stadion lekkoatletyczny 4 kategorii by organizować mistrzostwa ogólnopolskie- powiedział dla WawerNews.pl dyrektor wawerskiego OSIR-u Sylwester Rudziński.

Rudziński na przedostatniej komisji inwestycyjnej Rady Dzielnicy Wawer przedstawił całościowy plan funkcjonowania CS. Pomysł spodobał się radnym, bez względu na opcję polityczną. Inwestycję popiera również Zarząd Dzielnicy.

Obecnie trwa “batalia” by Rada Warszawy przyznała takie środki na wawerską inwestycję. By to się mogło stać, potrzebny jest skuteczny lobbing lokalnych władz a także zainteresowanie mieszkańców. Warto pisać e-maile do radnych Warszawy i przypominać o tej inwestycji.

Koncepcją budowy aquaparku z pewnością powinien zainteresować się biznes. Inwestor publiczno-prywatny byłby sporym wsparciem.

PZPN czyli strategiczny najemca

Powstaniem obiektu żywo jest zainteresowany Polski Związek Piłki Nożnej, który widzi tu swoją bazę treningową dla kadry narodowej ale może również dla kadr młodzieżowych i juniorów. Kadra nie trenowała by za darmo. Użytkowanie przez PZPN oznacza dla operatora obiektu znaczny zastrzyk finansowy. Jak wiemy ulubionym miejscem noclegowym “biało-czerwonych” jest “wawerski” Hotel DoubleTree by Hilton Warsaw a zawodnicy trenują na obiektach ZWAR-u Międzylesie. Obiekt ten nie spełnia jednak oczekiwań działaczy w kwestii optymalnych warunków treningowych. Wawer to również idealna dla kadry lokalizacja, biorąc pod uwagę bliskość Stadionu Narodowego a także w niedalekiej już przyszłości szybki dojazd na Lotnisko Chopina przez Most Południowy. Reasumując, kadra w Wawrze operowała by na linii: Hilton – Centrum Sportu – Stadion Narodowy – Lotnisko Chopina.

Niedawno teren w Miedzeszynie oglądał prezes PZPN Zbigniew Boniek w towarzystwie doradcy ds. sportu Piotra Burlikowskiego oraz dziennikarza Tomasza Smokowskiego. Gości oprowadzał po terenie dyrektor wawerskiego OSiR-u Sylwester Rudziński.

fot. OSIR Wawer

Kosmiczny skok wawerskiego sportu

Centrum Sportu z pewnością stanie się obiektem wykorzystywanym przez lokalnych pasjonatów sportu, w tym też przez dzieci i młodzież. Strzelać gole tam, gdzie trenują Lewandowski czy Piątek lub bronić na bramce na której dopiero co stał Szczęsny- to brzmi dumnie i niesamowicie atrakcyjnie. Z obiektu skorzysta również lokalny klub PKS Radość, który obecnie pełni rolę gospodarza terenów w Miedzeszynie. To tam lokalni działacze-społecznicy odbudowali piłkarskie tradycje osiedla Radość. Kto pamięta klub KS Radość, ten wie o co chodzi. Grząskie boisko zamienili na stadion na którym swoje mecze rozgrywają dwie drużyny PKS-u w tym także drużyny juniorskie. Na zarośniętym wcześniej terenie powstało boisko treningowe i szatnie.

– Rozwój lokalnego sportu jest naturalną rzeczą. Liczymy na napływ dzieciaków z wielu grup wiekowych. Chcemy inwestować w rozwój naszych młodych mieszkańców. – stwierdza Sylwester Rudziński dyrektor OSIR Wawer.

Lekkoatletyka

W ramach CS powstać miałby również stadion lekkoatletyczny czwartej kategorii z zadaszonymi trybunami na min. 200 osób. Wielkim zwolennikiem rozwoju lekkoatletyki w Wawrze jest Robert Korzeniowski– legenda polskiego sportu, jeden z najlepszych chodziarzy wszech czasów. Zapewnia on swoje wsparcie dla tego projektu. Korzeniowski ma wizję by w Warszawie stworzyć profesjonalne warunki do uprawiania lekkoatletyki. Obecnie takowych brak. Korzeniowskiego zaprosił do Wawra dyr. Rudziński a ten od razu zapalił się do pomysłu jak poznał jego szczegóły.

Spotkanie Roberta Korzeniewskiego z burmistrzem Wawra Norbertem Szczepańskim oraz dyr. OSIR-u Sylwestrem Rudzińskim

Tak mógłby wyglądać stadion lekkoatletyczny

Aquapark i baseny termalne

Charakter dzielnicy, poprzez działania samorządu i budowę kilku tężni zmierza w kierunku dzielnicy zielonej – pro-aktywnej i pro- zdrowotnej. Dzielnica Wawer, która posiadała przecież historycznie rodowód letniska uzdrowiskowo-wypoczynkowego, może powrócić do swych korzeni. Jest pomysł by posiadała w swoich zasobach infrastruktury obiekt sportowo-rekreacyjny z basenami termalnymi. Fantastyka? Niekoniecznie. Badania geologiczne wykonywane na terenach prawobrzeżnej Wisły wskazują, że w pobliżu znajdują się źródła geotermalne. Oczywiście należy się dokładnie upewnić czy u nas również występuje geotermia. Konieczne byłoby uzyskanie koncesji na badania sejsmograficzne w celu potwierdzenia występowania wód termalnych i wykonanie odwiertów.

Oczywiście można zadać pytanie: po co nam drugi basen? Otóż basen w Aninie robi się zbyt ciasny. Bardzo często, a zwłaszcza w weekendy, ciężko o swobodne pływanie.

Mapa geotermii w pobliżu Warszawy
Tak może wyglądać przyszły aquapark…
…a tak basen termalny.

Powstanie CS będzie miało również niebagatelny wpływ na promocję dzielnicy. Miejsce gdzie trenuje kadra jest zawsze w oku zainteresowania mediów ogólnopolskich. Dzielnica posiadająca taką infrastrukturę sportowo-rekreacyjną przyciągnie nowych mieszkańców oraz inwestorów.

Będziemy przyglądać się dalszym działaniom w sprawie powstania tego imponującego Centrum Sportu.

Dziękujemy dyrektorowi wawerskiego OSIR-u Sylwestrowi Rudzińskiemu za możliwość spotkania i przybliżenia inwestycji.

Skomentuj za pomocą Facebook-a