WawerNews.pl- wiadomości lokalne

Ważne, użyteczne i ciekawe informacje o dzielnicy Wawer

“Inni ludzie” w TR Warszawa

TR Warszawa zaprasza na spektakl “Inni ludzie” w reżyserii Grzegorza Jarzyny, który oparty jest na hiphopowym poemacie Doroty Masłowskiej, jednej z najważniejszych polskich pisarek młodego pokolenia

Pierwszy etap pracy nad spektaklem rozpoczął się 23 maja 2018 roku premierą nowej książki Doroty Masłowskiej „Inni ludzie”. Dorota Masłowska spotkała się z mieszkańcami
i mieszkankami Warszawy w TR Warszawa; autorka w rozmowie z Michałem Nogasiem opowiedziała o pracy nad poematem. W drugiej części wieczoru organizowanego wspólnie przez teatr i Wydawnictwo Literackie, odbyło się czytanie fragmentów książki z udziałem aktorów TR Warszawa, m.in. Marcina CzarnikaRafała MaćkowiakaAgnieszki Podsiadlik i Justyny Wasilewskiej, reżyserowane przez Grzegorza Jarzynę. Drugie czytanie fragmentów książki z udziałem aktorów TR Warszawa: Marcina CzarnikaDobromira DymeckiegoMarii MajSebastiana PawlakaAgnieszki PodsiadlikTomasza TyndykaJustyny WasilewskiejAgnieszki Żulewskiej oraz Yacine’a Zmita odbyło się 5 czerwca 2018 roku w Przestrzeni From Facebook. 

Kolejnym ważnym etapem pracy nad teatralną adaptacją najnowszej powieści Doroty Masłowskiej było zorganizowane na Placu Defilad – w miejscu, w którym w przyszłości stanie nowy budynek TR Warszawa – czytanie „Innych ludzi” z udziałem mieszkanek i mieszkańców Warszawy. Wydarzenie odbyło się 15 września 2018 roku w ramach projektu „Plac Defilad”, zorganizowane przez TR Warszawa we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa. Hip-hopowy poemat Doroty Masłowskiej zabrzmiał na tle miejskiej scenerii i w rytmie miasta, z którego autorka czerpie swoją energię. „Innych ludzi” Doroty Masłowskiej przeczytało ponad 120 osób: mieszkańcy i mieszkanki Warszawy, zespół TR Warszawa, a także ludzie kultury i sztuki, m.in. Magdalena CieleckaRoma GąsiorowskaPiotr Głowacki, Maciej EnglertJadwiga Jankowska-CieślakKatarzyna JanowskaPaweł Pawlikowski, Maria Peszek i Andrzej Seweryn.

OPIS SPEKTAKLU

Scenariusz spektaklu „Inni ludzie” w reżyserii Grzegorza Jarzyny oparty jest na hiphopowym poemacie Doroty Masłowskiej, jednej z najważniejszych polskich pisarek młodego pokolenia, znanej z bestsellerów „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” „Paw królowej” oraz głośnego dramatu „Między nami dobrze jest“na podstawie którego w 2009 roku w TR Warszawa powstał koprodukowany przez Schaubühne Berlin spektakl w reżyserii Grzegorza Jarzyny

Nad realizacją „Innych ludzi” pracuje kolektyw, w skład którego wchodzą m. in. aktorzy z zespołu TR Warszawa, kompozytorzy, artyści warszawskiej sceny hip-hopu, graficy, animatorzy, artyści wizualni i twórcy wideo. Miejscem akcji, a zarazem bohaterem tej miejskiej antyballady jest Warszawa; pogrążona w smogu metropolia, napędzana narkotykami i alkoholem. Miasto, które przyciąga karierowiczów i nieudaczników, artystów i pracowników korporacji, studentów i dealerów, obiecując złudne szczęście i podrabiany sukces. „Inni ludzie” to próba portretu późnego kapitalizmu i problemów przez niego wywołanych: nierówności ekonomicznych i społecznych, frustracji młodego pokolenia, rosnącego nacjonalizmu. To opowieść o dysfunkcjonalnej, podzielonej wspólnocie, którą rozsadzają od środka uprzedzenia i nienawiść.

Czy umiemy przekroczyć klasowe bariery?
Czy jesteśmy w stanie przebić informacyjną bańkę i zrozumieć Innych – tych, którzy myślą inaczej, mają inny system wartości, inny język i gust?
Czy łączy nas coś więcej poza dostępem do Internetu?  

pokaz przedpremierowy: 14 marca 2019
premiera: 15 marca 2019, g. 19:00
kolejne pokazy: 16, 19, 23, 24, 31 marca 2019
miejsce: TR Warszawa/ATM Studio

BIOGRAMY TWÓRCÓW

Grzegorz Jarzyna – reżyser teatralny i filmowy, zastępca dyrektora ds. artystycznych TR Warszawa, jednej z najważniejszych scen teatralnych w Polsce. Absolwent Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Jego debiutancki spektakl „Bzik tropikalny” według Stanisława Ignacego Witkiewicza w zgodnej opinii krytyków i teatrologów był przełomem w najnowszej historii polskiego teatru, otwarciem na nową estetykę i młodą publiczność, a kierowany przez Grzegorza Jarzynę teatr przy Marszałkowskiej 8 przez lata stał się główną kwaterą młodej generacji twórców, wchodzących na scenę z nową tematyką i artystycznym językiem.  Wśród najważniejszych spektakli Grzegorza Jarzyny są m.in. „Magnetyzm serca” na podstawie „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry (prod. Teatr Rozmaitości, 1999), „Doktor Faustus” Tomasza Manna (koprod. Teatr Polski we Wrocławiu i Hebbel am Uffer w Berlinie, 1999), „Książę Myszkin” według „Idioty” Fiodora Dostojewskiego, (prod. Teatr Rozmaitości, 2000), „4.48 Psychosis” Sary Kane (koprod. Teatr Polski w Poznaniu i Teatr Rozmaitości, 2002), „2007: Macbeth” według Williama Shakespeare’a (prod. Teatr Rozmaitości, 2005), „Giovanni” na podstawie „Don Giovanniego” Wolfganga Amadeusza Mozarta i „Don Juana” Moliera (prod. Teatr Rozmaitości, 2006), „T.E.O.R.E.M.A.T.” na podstawie twórczości Piera Paolo Pasoliniego (prod. TR Warszawa, 2009), adaptację tekstu „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej (koprod. TR Warszawa i Schaubühne am Lehniner Platz w Berlinie, 2009), „Nosferatu” inspirowane powieścią Brama Stokera „Dracula” (koprod. TR Warszawa i Teatr Narodowy, 2011), „Druga kobieta” na podstawie scenariusza filmu Johna Cassavetesa „Opening night” (prod. TR Warszawa, 2014), „Męczennicy” na podstawie dramatu Mariusa von Mayenburga „Martyrer” (prod. TR Warszawa, 2015). Reżyser zrealizował także opery: „Gracz” Siergieja Prokofiewa (prod. Opera de Lyon), „Dziecko i czary” Maurice’a Ravela (prod. Bawarska Opera Narodowa), „Karzeł” Alexandra Zemlinsky’ego (Bawarska Opera Narodowa) oraz film „Między nami dobrze jest”, zrealizowanego w koprodukcji TR Warszawa i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Film prezentowany był na wielu festiwalach filmowych i w formule pokazów specjalnych, m. in. we Wrocławiu, Gdyni, Koszalinie, Karlovych Warach, Berlinie, Sztokholmie, Sofii, Chicago, Wilnie i we Lwowie.

W ostatnich sezonach Jarzyna wyreżyserował takie spektakle jak: „Iwona, Księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza (koprod. Theatre of Nations (Moskwa) i TR Warszawa, 2016), „G.E.N” (prod. TR Warszawa, 2017), „Dwa miecze” (prod. Beijing Propel Performing Arts&Media Co., Ltd. Shanghai Theatre Academy i TR Warszawa, 2018) oraz „G.E.N VR”, czyli pierwsze na świecie Cinematic VR z udziałem publiczności (koprod. TR Warszawa, Instytut Adama Mickiewicza i Mimo.ooo VR, 2018). Produkcja została pokazana na Międzynarodowych Spotkaniach Sztuk Performatywnych TPAM 2018 w Yokohamie i na „2018 Segal Center Film Festival on Theatre and Performance” w Nowym Jorku. Obecnie Grzegorz Jarzyna pracuje nad adaptacją powieści Doroty Masłowskiej „Inni ludzie”; premiera spektaklu odbędzie się 15 marca 2019 roku na scenie TR Warszawa/ATM Studio.

Dorota Masłowska – pisarka, autorka sztuk teatralnych, felietonistka. Zadebiutowała w 2002 roku powieścią „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną“(wyd. Lampa i Iskra Boża, 2002), za którą otrzymała Paszport Polityki w kategorii literatura oraz była nominowana do Nagrody Literackiej NIKE 2003. Wydana trzy lata później jej druga powieść „Paw królowej“ (wyd. Lampa i Iskra Boża, 2005) przyniosła autorce w 2006 roku Nagrodę Literacką NIKE. W 2012 roku ukazała się trzecia powieść Doroty Masłowskiej „Kochanie, zabiłam nasze koty“(Wyd. Noir sur Blanc, 2012). Jej najnowsza powieść to „Inni ludzie” (Wyd. Literackie, 2018). W 2013 roku, nakładem Wydawnictwa Literackiego wydany został wywiad rzeka z autorką pt. „Dusza światowa“, rok później adresowana do dzieci i dorosłych książka „Jak zostałam wiedźmą“, zaś w 2015 i 2017 roku ukazały się dwa zbiory jej felietonów, kolejno „Więcej niż możesz zjeść“ oraz „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu“. Jej teksty były wielokrotnie wystawiane na scenach teatralnych m.in. w Australii, USA i na Sachalinie. W TR Warszawa zrealizowano dotychczas 2 spektakle na podstawie jej dramatów: „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku“ w reż. Przemysława Wojcieszka (prem. 18 listopada 2006) oraz „Między nami dobrze jest“ w reż. Grzegorza Jarzyny (prem. 26 marca 2009, koprod. TR Warszawa i Schaubühne am Lehniner Platz w Berlinie). Za dramat „Między nami dobrze jest“ napisany na zamówienie TR Warszawa otrzymała w 2008 roku nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  W 2014 roku Grzegorz Jarzyna przeniósł „Między nami dobrze jest” na ekran kinowy. Film zrealizowany został w koprodukcji TR Warszawa i Narodowego Instytutu Audiowizualnego i prezentowany był na wielu festiwalach filmowych i w formule pokazów specjalnych, m. in. we Wrocławiu, Gdyni, Koszalinie, Karlovych Warach, Berlinie, Sztokholmie, Sofii, Chicago, Wilnie i we Lwowie. W 2014 roku pod pseudonimem Mister D ukazała się jej płyta „Społeczeństwo jest niemiłe“. 15 marca 2019 roku na scenie TR Warszawa/ATM Studio odbędzie się premiera adaptacji jej najnowszej powieści „Inni ludzie“ w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

NNI LUDZIE
reż. Grzegorz Jarzyna


tekst: Dorota Masłowska
reżyseria, adaptacja i scenografia:
Grzegorz Jarzyna
kostiumy i charakteryzacja: Anna Axer-Fijałkowska
reżyseria świateł: Aleksandr Prowaliński
kompozytorzy: Piotr Kurek i Krzysztof Kaliski
MC: Ras – Arek Sitarz
Bity: Bartosz Kruczyński
oprawa muzyczna i wideo: DJ B Michał Olszański
opracowanie muzyczne: Piotr Domiński, Maciej Szymborski
operator kamery:
Radek Ładczuk
liternictwo: Luka Rayski
asystentka reżysera: Katarzyna Gawryś-Rodriguez 
inspicjent: Wojtek Sobolewski
współpraca produkcyjna: Magda Igielska
kierowniczka produkcji: Karolina Pająk

obsada: m.in. Marcin Czarnik, Dobromir Dymecki, Monika Frajczyk, Mateusz Górski, Natalia Kalita, Cezary Kosiński, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Sebastian Pawlak, Agnieszka Podsiadlik, Aleksandra Popławska, Paweł Smagała, Tomasz Tyndyk, Adam Woronowicz, Yacine Zmit, Agnieszka Żulewska

partner: PROSTO

Za pomoc przy realizacji spektaklu dziękujemy: Haka Films, Rossmann, BARdzo bardzo


patroni medialni: Co Jest Grane, Legalna Kultura, Papaya.Rocks, newonce, Kurier Wawerski, WawerNews.pl

Skomentuj za pomocą Facebook-a