IV Marsz Śladami Powstańców Styczniowych. Rezerwuj czas w sobotę

To już 4. marsz przez leśne ostępy Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Już 22 lutego czekają na Was potyczka nad Morskim Okiem, huk armaty, blask pochodni, ognisko i inne niecodzienne atrakcje.

Pomysł upamiętnienia powstańców 1863 roku zrodził się w Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej Semper Fidelis Res Publicae.

Za pierwszym razem członkowie stowarzyszenia wydarzenie przeprowadzili własnymi siłami przy wsparciu Wawerskiego Centrum Kultury filia Aleksandrów oraz Biblioteki dzielnicy Wawer m. st. Warszawy. Obecna edycja jest trzecią realizowaną w ramach Inicjatywy Lokalnej.

– Do tej pory staraliśmy się przeprowadzać uroczystości w rocznicę wybuchu powstania czyli pod koniec stycznia. Tym razem chcemy upamiętnić mało znany epizod tego narodowego zrywu. – mówi Bartosz Mróz z Semper Fidelis Res Publicae. – 21 lutego 1864 roku pięciu powstańców miało wykonać wyrok śmierci na terenie Miedzeszyna, jednakże spotkali na swej drodze patrol carskich kozaków, który rozbił ich grupkę, jednego zabijając, a pozostałych biorąc od niewoli. Niestety nic więcej nie wiemy o tym starciu, jedyna wzmianka mieści się w dziele „Bitwy i Potyczki 1863 – 1864” Stanisława Zielińskiego – źródła, na których się opierał w zdecydowanej większość spłonęły w warszawskich archiwach w 1944 roku. – dodaje Bartosz Mróz jeden z założycieli Stowarzyszenia.

W nawiązaniu do tego epizodu, o godzinie 14:00 w okolicach stawu Morskie Oko odbędzie się rekonstrukcja potyczki. O godzinie 15:00 wyruszymy na przemarsz ok. 6 kilometrową trasą wiodącą przez Mazowiecki Park Krajobrazowy do powstańczej mogiły na Zagórzu. Tam odbędą się krótkie uroczystości z odczytaniem apelu poległych, salwą honorową i złożeniem wieńców. Wrócimy leśnymi ostępami przyświecając sobie drogę pochodniami, co zawsze tworzy niepowtarzalny klimat.

Po powrocie do WCK Aleksandrów odbędzie się koncert i wspólne śpiewanie pieśni doby powstania jak „Hej strzelcy wraz” czy „Kolęda 1863 roku” w wykonaniu Dawida Ludkiewicza i Elizy Niemczyckiej. Na koniec wspólne ognisko!

Przez cały czas będą nam towarzyszyć rekonstruktorzy z grup Semper Fidelis Res Publicae, GRH konspiracja, GRH Ostoya oraz Niepodległość 1863.

Patronem medialnym wydarzenia od pierwszej jego edycji jest portal WawerNews.pl.

22 lutego, sobota, start o 14:00
Wawerskie Centrum Kultury – Aleksandrów
ul. Samorządowa 10

link do wydarzenia na FB

fot. WawerNews.pl- edycja 2019