Janusz Korczak i jego “Różyczka”

To nie przypadek, że ulice Starego Doktora i Króla Maciusia I na Marysinie Wawerskim noszą właśnie takie nazwy.

W roku 1921 Janusz Korczak zakłada we wsi Czaplowizna filię Domu Sierot „Różyczka” by organizować w nim kolonie dla dzieci. Czaplowizna znajdowała się po północnej stronie dzisiejszej ul. Korkowej. Teraz stoją tam bloki i ośrodek sportowy Syrenka. Nazwa ta wzięła się od nazwiska dzierżawcy gruntów – Józefa Czaplickiego. W latach 20. XX wieku zaczęto wprowadzać określenie Marysin, co wiązało się osobą Marysieńki Sobieskiej (w związku z przynależnością do dóbr wilanowskich).

Założone przez Korczaka Towarzystwo “Pomoc dla sierot” dostało tę nieruchomość w latach międzywojennych od Maksymiliana Cohena i jego żony, którzy chcieli w ten sposób uczcić pamięć swojej zmarłej córki Róży.

W Różyczce dzieci co roku spędzały wiosnę i lato. Na początku okupacji kolonii pomagała gmina Wawer – dostarczała m.in. żywność i opał. W październiku 1940 r. mieszkańcy Różyczki musieli przenieść się do warszawskiego getta.

Janusz Korczak to pseudonim. Właściwie nazywał się Henryk Goldszmit. Nazywano go także Starym Doktorem. Urodził się 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie. Był lekarzem, pedagogiem, pisarzem, publicystą i działaczem społecznym a także teoretykiem i praktykiem wychowania, twórcą oryginalnego systemu pracy z dziećmi, opartego na partnerstwie, samorządnych procedurach i instytucjach oraz pobudzaniu samowychowania. Był pionierem działań w dziedzinie diagnozowania wychowawczego oraz prekursorem działań na rzecz praw dziecka-człowieka. W 1926 zainicjował pierwsze pismo redagowane w większości przez dzieci – „Mały Przegląd”. Jako Żyd-Polak poczuwał się do podwójnej identyfikacji narodowej.

Napisał m.in. tak znane powieści jak “Król Maciuś Pierwszy”, “Król Maciuś na wyspie bezludnej” czy “Bankructwo małego Dżeka”. Teraz już wiemy skąd wzięła się nazwa marysińskiej ulicy czy imię nadane Zespołowi Szkół Nr 115 mieszczącego się przy niej.

W 1942 r. Janusz Korczak zginął z ok. 200-ma podopiecznymi i pracownikami Domu Sierot w Treblince w wyniku wielkiej akcji likwidacyjnej warszawskiego getta. Najprawdopodobniej stało się to 5 sierpnia 1942, ale istnieją także zapiski i relacje podające datę 6 sierpnia.

O Starym Doktorze przypominają nazwy ulic i szkoły ale także popiersie Korczaka odsłonięte w 1979 r. na tyłach długiego bloku przy Korkowej 135/137, ufundowane przez spółdzielnię i mieszkańców osiedla.

Rok 2012 był rokiem Janusza Korczaka. Na Marysinie odbyło się wtedy święto Starego Doktora.

Na terenie obejmującym niegdyś budynki „Różyczki”, których działania wojenne nie zdołały zniszczyć, początkowo funkcjonowała Spółdzielnia Wód Gazowych. Dziś po dawnych budynkach nie ma ani śladu, jednak na samym obszarze stoi wawerska „Syrenka”, ośrodek sportu i rekreacji- miejsce, które sprawia wiele radości wawerskim…dzieciom.

Udostępnij