Jaśniej a przez to bezpieczniej na Płowieckiej

ZDM zamontował tam 27 nowych słupów i 40 lamp. Po zmroku na tej ulicy, światło zapewniają teraz ledowe oprawy.

Modernizacja zakończyła się na początku grudnia. Prace przeprowadzono na odcinku od ul. Czecha do Trasy Siekierkowskiej. Na początku wiązały się z wymianą okablowania. Wysłużone przewody zastąpiono nowymi, które schowano w ziemi w specjalnych niebieskich osłonach.

40 nowych opraw

Później przystąpiono do demontażu 40 starych słupów oświetleniowych. Stojące pośrodku jezdni betonowe latarnie w znacznej większości były w bardzo złym stanie technicznym. Niektóre miały widoczne ślady pęknięć i nie nadawały się już do dalszej eksploatacji. W miejsce usuniętych konstrukcji wstawiono 27 nowych – estetycznych w grafitowym kolorze.

Następnie wymieniono oprawy oświetleniowe. 56 lamp sodowych zastąpiono 40 nowymi, ledowymi. Dzięki temu zmniejszy się nie tylko ryzyko wystąpienia awarii oświetlenia, ale także zużycie energii elektrycznej w ciągu roku. Dla kierowców najważniejsze jest zaś to, że po zmroku poprawiła się widoczność na ul. Płowieckiej. Dotychczasowe lampy nie zapewniały takiej jasności, jaką są w stanie zagwarantować LED-y.

Dlaczego? Do wyjaśnienia przyda się mała porcja technicznych informacji. Miarą jasności źródła światła jest ilość strumienia świetlnego przez nie emitowanego, wyrażana w lumenach [lm]. Skuteczność świetlna źródła światła, wyrażana w lm/W określa, jak jasne jest źródło światła w stosunku do pobieranej energii. Wysokoprężne lampy sodowe posiadają skuteczność rzędu 65-150lm/W, niskoprężne lampy sodowe (nie stosowane już w oświetleniu dróg ze względu na bardzo niski współczynnik oddawania barwy) – 206 lm/W, a lampy metalohalogenkowe – 80-125lm/W. Tymczasem wymagania stawiane przez ZDM dla lamp w technologii LED w oświetleniu ulicznym to minimum 120lm/W.

Program SOWA

Ul. Płowiecka jest jedną 13 lokalizacji, które wytypowano do modernizacji oświetlenia w ramach programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”. Nowe lampy dają nocą światło już na ulicach Stryjeńskich, Szczęśliwickiej, Jarzębskiego, Lektykarskiej, Sosnkowskiego i Kruczej. LED-y zamontowano także przy dwóch węzłach Trasy Łazienkowskiej – z Wałem Miedzeszyńskim i Wisłostradą. Obecnie roboty dobiegają końca przy ulicach Jagiellońskiej, Sokratesa, Przy Agorze i Trockiej wraz z Borzymowską.

Celem programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne” jest wymiana starego oświetlenia niedopasowanego do najnowszych norm jakości i bezpieczeństwa. Jednolite, lepiej świecące, trwalsze i precyzyjnie ustawione lampy zapewnią lepszą widoczność na drogach, zmniejszając jednocześnie zjawisko tzw. “zanieczyszczenia światłem”. Dużą zaletą jest znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Według obliczeń przebudowa oświetlenia 13 ulic wykonana w technologii LED przyniesie średnią oszczędność na poziomie 62 proc. Oznacza to roczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej na poziomie ponad 335 tys. zł rocznie. Dodatkowo koszty naprawy i konserwacji nowoczesnych opraw są o wiele niższe, co oznacza, że inwestycja powinna zwrócić się na przestrzeni kilku lat. Oprócz aspektu finansowego ważny jest również wymiar ekologiczny. Mniejsze zużycie energii oznacza także zmniejszenie emisji szkodliwych substancji, w tym dwutlenku węgla.

źródło i fot. : zdm.waw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »
Font Resize
Zmiana kontrastu