Kolosy wawerskich budów

Na budowie Południowej Obwodnicy Warszawy jak i przy przebudowie Wału Miedzeszyńskiego spotkać możemy ogromne pojazdy budowlane fachowo nazywane wozidłami.

Wozidła przegubowe marki Volvo zostały zaprojektowane z myślą o intensywnej eksploatacji w ciężkim terenie. Przednie zawieszenie jest wyposażone w zestaw akumulatorów ciśnienia, dzięki którym dostosowuje się do masy ładunku i warunków podłoża, zapewniając operatorowi niezrównany komfort. Sześć czujników poziomu monitoruje ruchy ramy względem osi i przekazuje układowi hydraulicznemu informacje umożliwiające dynamiczną regulację zawieszenia, a w efekcie optymalizację stabilności podczas jazdy. Tylne zawieszenie wozidła jest wyposażone w dwa akumulatory wysokiego ciśnienia do jazdy z ładunkiem i dwa akumulatory niskiego ciśnienia do jazdy bez ładunku. Przepływ krzyżowy między siłownikami hydraulicznymi stabilizuje przyczepę i ciągnik, co pozwala uzyskiwać większą średnią prędkość przejazdu na nierównym podłożu.

Wozidła posiadają także pokładowy system ważenia oraz klimatyzowaną kabinę. Silnik jest sterowany elektronicznie, turbodoładowany, z wtryskiem bezpośrednim i chłodnicą międzystopniową. Jego moc to 350 kW.

Ładowność wynosi w zależności od modelu od 25 000 do 41 000 kg, prędkość maks. 57 km/h. Waga całkowita pojazdu to 72 500 kg. Opony 29.50 cali.

fot. wawernews.pl

Udostępnij

Przeczytaj także