Koncert GAN EDEN

Koncert GAN EDEN ku pamięci Dzieci i Wszystkich Pracowników Sanatorium im. Medema w Miedzeszynie działającego w latach 1926-1942.

Zagra kompozytor, klarnecista Paweł Szamburski z wybitnymi przedstawicielami nowej muzyki żydowskiej, alternatywnej, improwizowanej: Piotrem Domagalskim, Bartkiem Nazarukiem, Radkiem Polakowskim i Albertem Steczkowskim. Bilety do nabycia on-line lub w kasie Muzeum.

„Gan Eden to koncepcja specjalna, powołana do życia we współpracy z Andrzejem Rukowiczem. Autorska muzyka wsparta początkowo na solowym klarnecie, z czasem rozwija się do ekstatycznego wybuchu klezmerskiej żywiołowości. Całość kompozycji wspiera zespół złożony z klarnetu, trąbki, tuby, akordeonu oraz perkusji.”

–  Paweł Szamburski o koncercie

Gan Eden to projekt upamiętniający Sanatorium im. Medema w Miedzeszynie, które zostało założone staraniami działaczy Bundu w 1926. Sanatorium otaczało opieką przede wszystkim dzieci żydowskie, ale ze względu na swój świecki charakter pomagała również dzieciom narodowości polskiej. W ciągu 16 lat Sanatorium pomogło 10 000 dzieci.

Placówka była znana na całym świecie ze względu na prowadzony w niej innowacyjny program wychowawczy i edukacyjny. Dzieciom udzielano swoistej autonomii, na zasadach samorządności współdecydowały z dorosłymi o losach sanatorium.

Latem 1942 zlikwidowano falenickie getto, a wraz z nim placówkę. Wychowanków i opiekunów wywieziono do Treblinki.

Organizatorzy: Muzeum Warszawskiej Pragi, Jolanta Pełka – Fundacja Europejski Instytut Kultury

Główni partnerzy: Urząd Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy, Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita

Koncert odbędzie się 26 sierpnia o godz. 20.00 na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi.

Więcej informacji: https://bit.ly/3oK6CV8

Udostępnij:

Alex Wawer

redaktor Wawer News

Więcej Alex Wawer →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *