Krzysztof Zanussi w Klubie Filmowym WCK

13 stycznia w Klubie Filmowym Wawerskiego Centrum Kultury odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Zanussim oraz projekcja jego najnowszego filmu „Liczba doskonała”.

Plan wydarzenia:
18:30 rozmowa z reżyserem prowadzona przez filmoznawcę i krytyka filmowego Andrzeja Foglera,
19:00 projekcja filmu „Liczba doskonała” (2022 r.),
Po filmie – dyskusja.

„Liczba doskonała” (2022), reż Krzysztof Zanussi
Opis dystrybutora: Joachim (Andrzej Seweryn) to dojrzały mężczyzna, który już nic nikomu nie musi udowadniać. Jest zamożny, a jego życie było pasmem sukcesów. Kaprys losu stawia na jego drodze trzydziestoletniego Davida (Jan Marczewski), geniusza matematycznego, który porzuca obiecującą karierę biznesową za granicą i szuka właściwego pola dla swoich talentów w Polsce. Sprawy komplikują się, kiedy w życie Davida wkracza Ola (Julia Latosińska). Joachim i David to dwaj mężczyźni na zupełnie innych etapach życia. Czego każdy z nich może nauczyć się od drugiego? Jak wybrać pomiędzy intelektem, wiarą i miłością?

Krzysztof Zanussi – reżyser, scenarzysta i producent filmowy, którego twórczość związana jest głównie z dwoma nurtami polskiego filmu: kinem Młodej Kultury oraz kinem moralnego niepokoju. Komandor Orderu Odrodzenia Polski, od 1992 profesor sztuk filmowych.
Renomę intelektualisty dotykającego problemów moralności, wiary, zła i człowieczeństwa zdobył takimi filmami, jak „Struktura kryształu” (1969) „Iluminacja” (1972), „Barwy ochronne” (1976), „Spirala”(1978), „Constans” (1980) i „Imperatyw”(1982).

Realizował filmy nie tylko w Polsce, ale również w Republice Federalnej Niemiec, we Włoszech oraz w Rosji. Był także producentem między innymi „Weisera” (2000) Wojciecha Marczewskiego, „Pręg”(2003) Magdaleny Piekorz i „Pokotu” (2016) Agnieszki Holland.

Laureat Złotego Lwa w Wenecji za film „Rok spokojnego słońca” (1984), dwukrotny laureat Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za „Barwy ochronne” oraz „Życie jako śmiertelna choroba przenoszoną drogą płciową” (2000).

Andrzej Fogler – doktor nauk humanistycznych i socjolog kultury. Filmoznawca i krytyk filmowy. Juror na międzynarodowych festiwalach filmowych. Autor dwu książek i około stu publikacji o tematyce filmowej. Współorganizator i uczestnik wielu konferencji naukowych, seminariów filmowych i festiwali.

Wstęp bezpłatny na podstawie wejściówek.
https://wck-wawer.pl/kup-bilet

fot. Autorstwa Adrian Tync – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=86710465

Udostępnij:

Alex Wawer

redaktor Wawer News

Więcej Alex Wawer →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *