Kultura w Radości wchodzi na wyższy poziom

Kultura w Radości wchodzi na wyższy poziom

19 listopada o godz.9 dokonano uroczystego otwarcia nowoczesnego budynku kulturoteki w Radości, mieszczącej się przy ul. Powojowej.

Budynek powstał w miejscu gdzie kiedyś funkcjonował radościański dom kultury- jego budynek a był to świdermajer, spłonął kilkanaście lat temu. To drugi budynek kulturoteki oddany do użytku. Pierwszy działa przy ul. Błękitnej. W przyszłym roku oddany zostanie trzeci- budowany w Falenicy.

W uroczystości wzięli udział burmistrz Dzielnicy Wawer Łukasz Jeziorski, z-cy burmistrza Leszek Baraniewski i Zdzisław Gójski, przewodniczący Rady Dzielnicy Michał Tomasz Żebrowski, wawerscy radni Hanna Chodecka, Barbara Wielowieyska, Norbert Szczepański, Jacek Wiśnicki, dyrektor Wawerskiego Centrum Kultury Barbara Karniewska, dyrektor wawerskiej Biblioteki Jacek Czarnowski, naczelnik wawerskiego Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Radosław Ziółkowski, z-ca dyrektora warszawskiego Biura Kultury Małgorzata Naimska, radna Warszawy a także dyrektor Biblioteki Powiatowej Dorota Lutowińska, Leszek Napiątek z Biura Kultury m.st. Warszawy a także kierownicy filii wawerskiej Biblioteki oraz WCK i oczywiście przybyli tłumnie mieszkańcy dzielnicy.

Otwarcie uświetnił występ laureatek konkursu „Talent z Wawra” – Marii Nowak i Marii Derewienko, a także Agaty Włodarczyk z Ogniska Muzycznego im. A. Kulikowskiego. Ich popisy wokalne nagrodzone zostały prawdziwą owacją. Wystąpił również duet muzyków Anna Starowicz i Adam Tkaczyk. Uroczystość prowadził Jarosław Rosiński z WCK.

Kulturoteka to nowoczesny budynek wielofunkcyjny łączący funkcje biblioteki, centrum kultury i centrum lokalnego. Do budynku przeniosą swoje siedziby filie Wawerskiego Centrum Kultury (obecnie mieszcząca się przy ul. Planetowej) i Biblioteki Publicznej w Radości (mieszcząca się w wynajmowanych od parafii pomieszczeniach).

W kulturotece znajduje się sala prób muzycznych, czytelnia, kącik internetowy, kawiarenka i sale wielofunkcyjne, w których będą organizowane nowoczesne zajęcia muzyczne i plastyczne dla najmłodszych.

Przed budynkiem zbudowano plenerową scenę a także park z ławeczkami. W strefie wokół budynku ma działać ogolnodostępne wi-fi.

Jednak największą nowością będzie sposób obsługi czytelników- znany już z kulturoteki mieszczącej się przy ul. Błękitnej w Wawrze. Duża część księgozbioru będzie w wolnym dostępie dla czytelnika, który po wybraniu odpowiedniej pozycji będzie mógł samodzielnie wypożyczyć książkę dzięki zainstalowanemu automatycznemu systemowi wypożyczania. Kolejną nowością będzie możliwość całodobowego zwrotu wypożyczonych publikacji oraz odebrania zamówionych książek, dzięki zainstalowanym: wrzutomatowi i bibliomatowi. Jak nas poinformował dyrektor wawerskiej Biblioteki Jacek Czarnowski- bardzo wielu mieszkańców przekonało się do tych nowoczesnych systemów.

Kosztu budowy to ponad 2,7 mln zł. Wykonawcą inwestycji byłą firma Art Global Sp. z o.o.

Podczas uroczystości pojawiły się głosy o konieczności remontu i zaadaptowania na cele kulturalne lub społeczne świdermajera, który znajduje się vis a vis kulturoteki. Jego wygląd w tym powybijane okna delikatnie mówiąc odstrasza i szpeci okolicę. Dyrektor Biblioteki Publicznej w Wawrze oraz radny Jacek Wiśnicki podkreślili, że będą starać się o rewitalizację tego budynku, co przyniesie również zachowanie jego wartości historycznej w tym interesujący kontrast między dawną a dzisiejszą Radością.

Skomentuj za pomocą Facebook-a

Przeczytaj także

Pożar trzech samochodów przy ul. Płowieckiej

Pożar trzech samochodów przy ul. Płowieckiej

Zlikwiduj kopciucha- otrzymaj 100% dotacji

Zlikwiduj kopciucha- otrzymaj 100% dotacji

Zły stan ul. Przewodowej

Zły stan ul. Przewodowej

Ograniczenie parkowania pod Urzędem Dzielnicy Wawer

Ograniczenie parkowania pod Urzędem Dzielnicy Wawer

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prognoza

Zapowiedzi wydarzeń

Polecamy