Kulturalna przeprowadzka na Marysinie

Marysińskie filie Wawerskiego Centrum Kultury oraz Biblioteki Publicznej, przeniosą się do nowego budynku. Obecnie działają w wynajmowanych pomieszczeniach. Przeprowadzka to dla obu instytucji , jak i mieszkańców znaczące korzyści.

Już wkrótce do budynku przy ul. Korkowej 119/123, który jest własnością m.st. Warszawy, przeniosą się wspomniane filie wawerskich instytucji kulturalnych.

Powierzchnia

Dla instytucji kulturalnych ważna jest przestrzeń. Obecnie WCK w budynku przy ul. Korkowej 96 zajmuje 358 m2. W nowej siedzibie będzie to 500,89 m2. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac adaptacyjnych, w nowych warunkach będzie można realizować spektakle teatralne, koncerty, konferencje i inne wydarzenia przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowej oferty dotyczącej zajęć.

Filia wawerskiej Biblioteki Publicznej czyli Wypożyczalnia Nr 59 mieści się na pierwszym piętrze pawilonu handlowego w centrum osiedla, za parkingiem targowiska miejskiego. W budynku Wypożyczalnia zajmuje 3 pomieszczenia o łącznej powierzchni 142 m2. W nowym budynku będą to 4 pomieszczenia o łącznej powierzchni prawie 200 m2.

W nowej siedzibie Filii WCK Marysin powstanie na parterze duża nowoczesna przestrzeń do wykorzystania na spektakle teatralne, warsztaty taneczne, koncerty, spotkania z mieszkańcami – powiedziała dla Wawer News Dyrektor Wawerskiego Centrum Kultury Barbara Karniewska. Jednocześnie dzięki mobilnym ścianom modułowym będzie dzielona na trzy pracownie w zależności od potrzeb i oferty. Dużą zaletą usytuowania instytucji na parterze jest dostępność dla rodzin z najmłodszymi dziećmi, osób z niepełnosprawnością jak również dla seniorów. W dotychczasowej lokalizacji było to zupełnie niemożliwe. Natomiast na piętrze planujemy kilka pracowni tematycznych (plastyczna, ceramiczna, muzyczna i rękodzieła) wyposażonych i urządzonych zgodnie z obecnymi standardami. Zależy nam na stworzeniu dostępnej, kreatywnej i przyjaznej przestrzeni dla wszystkich mieszkańców.– dodaje.

Przede wszystkim zwiększa się powierzchnia użytkowa, w której będzie można zorganizować placówkę biblioteczną na miarę XXI wieku. Rozgraniczy się przestrzeń dla dorosłych od przestrzeni dla dzieci i młodzieży, pozwoli to na dostosowanie wystroju i urządzeń do potrzeb odpowiednich grup czytelniczych. – powiedział dla Wawer News Dyrektor Biblioteki Publicznej dla Dzielnicy Wawer Jacek Czarnowski. Będzie można zapewnić dzieciom przytulne i przyjazne otoczenie, a dorosłym możliwość korzystania z ze zbiorów na miejscu w czytelni wyposażonej nie tylko w przestrzeń do odpoczynku i studiowania ale także pracownię komputerową z dostępem do Internetu. Część warsztatowa będzie oddzielona od części dziecięco-młodzieżowej zapewniając tym samym komfort pracy i nauki starszym użytkownikom. Dodatkowo, ze względu na zwiększenie o prawie 50 m2 powierzchni użytkowej w końcu możliwe będzie organizowanie spotkań, warsztatów i wydarzeń kulturalnych w komfortowych warunkach, bez konieczności „wciskania się” między regały- dodał Dyrektor.

Bez barier dla niepełnosprawnych

Dotychczas barierą dla osób niepełnosprawnych, seniorów i rodziców dzieci w wózkach były schody. Lokal, w którym dotychczas mieściła się filia WCK był umiejscowiony na piętrze, bez windy. Lokal nie był od lat remontowany. Ograniczające bariery znikną w przypadku nowego miejsca, co znacznie zwiększy udział mieszkańców w dostępie do kultury.

Wejście do filii Biblioteki Publicznej dostępne obecnie jest jedynie wejście przez antresolę na pierwszym piętrze poprzez klatkę schodową. Lokal nie jest dostępny dla osób na wózkach. W budynku nie ma też windy oraz brak jest toalety dla użytkowników w tym osób niepełnosprawnych. Takie warunki skutecznie zniechęcały część Czytelników.

Największą zaletą nowego miejsca dla Wypożyczalni jest jego usytuowanie na parterze budynku. Zapewni dostęp dla wszystkich grup wiekowych i osób niepełnosprawnych.

Spora liczba naszych Czytelników z osiedla Marysin to w chwili osoby starsze. Z kolei do nowych bloków budowanych wzdłuż ul. Korkowej wprowadzają się osoby młode, często z małymi dziećmi, czyli nasza przyszła ale i obecna grupa docelowa. Następuje odmłodzenie lokalnej społeczności, a nowa lokalizacja pozwoli nam zagospodarować ten potencjał.- powiedział Dyrektor Biblioteki Publicznej Jacek Czarnowski.

Warto dodać, że nowy budynek posiada również wyjście ewakuacyjne na usytuowany z tyłu dziedziniec.

Koszty

Jako, że filie zostaną przeniesione do budynku będącego w posiadaniu m.st. Warszawy, w znacznym stopniu zmniejszą się koszty utrzymania obu placówek. Środki dotychczas wydawane na najem lokali będzie można przeznaczyć na działania kulturalne.

Rozwój

Wawerskie Centrum Kultury planuje stworzyć w nowym budynku miejsce Aktywności Lokalnej, przestrzeń do spotkań sąsiedzkich oraz miejsce na realizację pomysłów mieszkańców Marysina. Jest to najbardziej zaludnione osiedle dzielnicy Wawer, więc poszerzenie przestrzeni do działań kulturalnych znacznie zwiększy ich dostępność do kultury.

Jak powiedziała nam Dyrektor Wawerskiego Centrum Kultury Barbara Karniewska: W nowej siedzibie zostaną zachowane wszystkie dotychczas prowadzone sekcje, które budzą zainteresowanie mieszkańców. Dzięki nowym przestrzeniom będzie można powiększyć ofertę WCK Filii Marysin o kolejne bardzo atrakcyjne dla naszych odbiorców działania np.:

• Warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży,

• Gry fabularne RPG dla dorosłych i młodzieży – pisanie scenariuszy gier,

• Klub gier planszowych Zgrany Wawer,

• Szersza oferta zajęć dla najmłodszych z opiekunami (od 0,5 roku) – sensoryka, sensoplastyka, zajęcia umuzykalniające gordonowskie,

• Pracownia ceramiczna (piec ceramiczny),

• Grafika komputerowa dla młodzieży.

Marysin to szybko rozwijające się osiedle, w którym co roku przybywa nowa grupa mieszkańców, szczególnie rodziny z dziećmi. Zbudujemy miejsce aktywności lokalnej, które da możliwość nawiązania relacji sąsiedzkich nowym mieszkańcom. Zbudujemy sieci współpracy – z mieszkańcami, Biblioteką Publiczną, placówkami oświatowymi i organizacjami pozarządowymi. Będziemy budować lokalna wspólnotę i tworzyć projekty tożsamościowe. Nowoczesna i dobrze zaaranżowana przestrzeń na parterze budynku będzie pełniła funkcję zarówno sali teatralnej (dla ok. 80 osób), sali filmowej, sali tanecznej jak również konferencyjnej. Dzięki temu, że filia będzie umiejscowiona na parterze można rozważyć zbudowanie sąsiedzkiego ogrodu ekologicznego (na tyłach budynku).

Dla Biblioteki, przeniesienie do budynku miejskiego oznacza możliwość zainstalowania w przyszłości nowoczesnych urządzeń znanych już z innych wawerskich wypożyczalni: książkomatów i wrzutni, umożliwiających 24 godzinny dostęp do zbiorów bibliotecznych. Są to urządzenia, które świetnie sprawdziły się w czasie pandemii.

Obecnie w budynku trwają prace remontowe. Odwiedzimy go na początku 2021 r.

fot. Wawer News

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »
Font Resize
Zmiana kontrastu