Kulturoteka w Falenicy startuje z ofertą dla mieszkańców! | Portal Wawer News- wiadomości lokalne

Kulturoteka w Falenicy startuje z ofertą dla mieszkańców!

Tegoroczny letni sezon kulturalny w Wawrze rozpocznie się 5 lipca w nowo otwartej Kulturotece w Falenicy. Na mieszkańców będą czekać liczne atrakcje, między innymi animacje, gry i zajęcia dla dzieci w nowych pracowniach plastycznych.

Teatr Kultureska zaprezentuje spektakl „Bukiet Talentów”, a o 18:00 najpiękniejsze arie i duety z Oper i Operetek zagrają Małgorzata Pawłowska, Leszek Świdziński, Orkiestra Kameralna La Boheme De Varsovie. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa satyry Sławomira Łuczyńskiego. Na spektakl i koncert obowiązują zaproszenia – do odebrania bezpłatnie w WCK Filia Falenica, ul. Walcownicza 4/6. Ilość miejsc podyktowana jest wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 

Falenickie Koncerty Letnie jak co roku będą odbywały się cyklicznie aż do 6 września i wszystkie odbędą się na scenie Falenickiej Kulturoteki. 

W falenickiej Kulturotece znajdują się filia Wawerskiego Centrum Kultury oraz Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. W ramach działalności Wawerskiego Centrum Kultury przez okres wakacyjny dzieci będą korzystały z szerokiej oferty zajęć realizowanych w ramach programu „Lato w Mieście”. Zapewnione zostaną między innymi zajęcia muzyczne, teatralne, plastyczne i interdyscyplinarne, a także nauka szycia. 

To najbardziej oczekiwana inwestycja w tej części Wawra i jednocześnie jedna z najnowocześniejszych miejskich instytucji kulturalnych. Występy sceniczne można oglądać zarówno od strony sali widowiskowej jak i z zewnątrz, dzięki rozsuwanej ścianie budynku. Biblioteka została wyposażona we wszystkie niezbędne sprzęty do samodzielnej i automatycznej obsługi czytelnika takie jak książkomat i wrzutnia, a ponadto sam budynek jest wyjątkowy, ponieważ jego projekt nawiązuje do tradycyjnych w tym rejonie świdermajerów.” – mówi Leszek Baraniewski, zastępca burmistrza dzielnicy Wawer.

Ze względu na sytuacje epidemiczną oficjalne otwarcie odbędzie się w późniejszym terminie, ale już teraz mieszkańcy mogą korzystać z oferty nowego miejsca kulturalnego na mapie Wawra.  Pierwszymi użytkownikami są dzieci, które od 30 czerwca uczęszczają na zajęcia do Falenickiej Kulturoteki w ramach akcji „Lato w Mieście. 

Kulturoteka to miejsce spotkań różnych odbiorców, którym obydwie strony mogą zaoferować coś własnego, bądź coś wspólnego. Taka struktura otwiera przed nami nowe możliwości. Książka służy do czytania, ale jest też punktem wyjściowym do spektaklu teatralnego, do stworzenia scenariusza filmowego, muzycznego do ilustracji, rozmowy i dialogu.” – podkreśla Barbara Karniewska, dyrektor Wawerskiego Centrum Kultury

Z oddziału bibliotecznego książki zamawia się osobiście lub przez internet z możliwością całodobowego odbioru w książkomacie. Wypożyczone książki można zwrócić do biblioteki za pomocą wrzutni, który rozpoznaje książki należące do zbioru tutejszej biblioteki, a także drukuje potwierdzenie zwrotu, zatem czytelnik zwracający książkę ma pewność, że książka została zdjęta z jego konta bibliotecznego. Z samodzielnego stanowiska do wypożyczania książek czytelnicy będą mogli skorzystać po poluzowaniu obostrzeń związanych z brakiem dostępu do regałów przez klientów.

Aktualnie obsługujemy czytelników z zachowaniem wytycznych sanitarnych przy specjalnie przygotowanym stanowisku. Zachęcamy do zamawiania książek przez internet, dzięki czemu można odebrać przygotowany pakiet książek i ograniczyć kontakty bezpośrednie do niezbędnego minimum. Zwracane książki odkładane są na czterodniową kwarantannę i dopiero po jej odbyciu wracają do zbioru bibliotecznego i możliwości dalszego wypożyczania. Najwygodniejszym rozwiązaniem, do którego zachęcamy jest korzystanie z książkomatu i automatycznej wrzutni.” – mówi Jacek Czarnowski, dyrektor biblioteki w dzielnicy Wawer m.st. Warszawy

To już trzecia Kulturoteka w dzielnicy Wawer. Oprócz pomieszczeń bibliotecznych znajduje się w niej sala widowiskowa otwierana również na zewnątrz budynku, sala multimedialna, pomieszczenia pracowni plastycznych, sala muzyczna i techniczna. Usytuowana na parterze kawiarnia będzie miała także bezpośrednie wejście z zewnątrz.

Dwie pozostałe Kulturoteki znajdują się w osiedlach Wawer i Radość. Funkcjonują tam między innymi filie Wawerskiego Centrum Kultury, Czytelnie dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży, a także Klub Seniora Wawer i FabLab Pobite Gary (ul. Błękitna 35). 

źródło: UD Wawer, fot. Wawer News

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *