Legionelloza w Warszawie. Czy mamy się już bać?

Bakteria Legionella, która już zebrała tragiczne żniwa na Podkarpaciu, została wykryta 6 września w jednym z warszawskich przedszkoli. Placówka pozostaje otwarta. Sanepid uspokaja, ale rodzice niepokoją się o bezpieczeństwo dzieci.

Bakterię wykryto w przedszkolu publicznym numer 20 przy ulicy Sempołowskiej.

„Przeprowadzone badania wody na okoliczność występowania bakterii Legionella wykazały pozytywny wynik. Przedszkole ściśle współpracuje z Sanepidem i wykonuje jego zalecenia. Legionellą nie można się zarazić od chorego człowieka ani nawet pijąc skażoną wodę. Do zakażenia dochodzi TYLKO poprzez wdychanie aerozolu skażonej wody. To oznacza, że w warunkach przedszkolnych zakażenie może wystąpić tylko biorąc prysznic. Sanepid wydał następujące zalecenia:

– zamknięcie natrysków na 7 dni

– rozkręcenie pryszniców i chemiczna dezynfekcja

– powtórzenie badań za 7 dni

– ponieważ istnieje techniczna możliwość podgrzania wody do temperatury 70 stopni ( w takiej temperaturze bakteria ginie), tzw. przegrzanie wody przeprowadzone zostanie w dniu jutrzejszym. Sanepid nie zaleca zamykania placówki. Dzieci w naszej placówce są bezpieczne i mile widziane jutro i w kolejnych dniach.” – informuje placówka na swojej stronie www.

Dotychczas w Polsce odnotowano 166 potwierdzonych przypadków zakażeń legionellą. Najwięcej w Rzeszowie – 112 i powiecie rzeszowskim – 38. Pozostałe 16 przypadków dotyczy innych powiatów.

Czym jest Legionella?

Legionella pneumophilia to pałeczkowata bakteria występująca w naturalnych i sztucznych zbiornikach wodnych oraz w glebie. Legionella może wywołać dwie choroby:

 • gorączkę Pontiac – infekcję o łagodnym grypopodobnym przebiegu;
 • oraz legionellozę (chorobę legionistów) – ciężkie zapalenie płuc wymagające hospitalizacji i leczenia silnymi antybiotykami.

Jakie są objawy legionelli?

Objawy legionellozy. Objawy legionelli prawie zawsze obejmują kaszel i problemy z oddychaniem. W zależności od tego, jaka choroba się rozwinęła, objawy będą różne. W przypadku objawów zapalenia płuc należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem internistą lub pulmonologiem (specjalistą chorób układu oddechowego).

Pierwsze objawy legionellozy najczęściej pojawiają się po 2-10 dniach od momentu zakażenia. Jednak zdarzają się też przypadki, że symptomy występują dopiero po 3 tygodniach od infekcji.

Objawy legionellozy mogą obejmować:

 • wysoką gorączkę;
 • dreszcze;
 • bóle mięśni i stawów;
 • bóle głowy;
 • ból w klatce piersiowej;
 • kaszel – początkowo suchy, następnie mokry;
 • duszności i problemy z oddychaniem;
 • zmęczenie i osłabienie organizmu;
 • nadmierna senność, niekiedy nawet śpiączka;
 • zaburzenia świadomości;
 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego: nudności, wymioty, wodnista biegunka, brak apetytu, silne bóle brzucha.

Czy Legionella jest groźna?

Na szczęście w większości przypadków zarażenie legionellą nie jest groźne. Szacuje się, że aż 90% osób dorosłych miało w swoim życiu kontakt z tą bakterią i przeszło zarażenie łagodnie lub bezobjawowo.

Jak możma zapobiegać Legionelli w domu?

Stojąca woda sprzyja rozwojowi Legionelli. Aby zmniejszyć ryzyko, należy usunąć martwe odnogi/ślepe zaułki w rurociągach, przepłukiwać rzadko używane wyloty (w tym głowice prysznicowe i krany) co najmniej raz w tygodniu oraz czyścić i odkamieniać głowice prysznicowe i węże co najmniej raz na kwartał.

Udostępnij:

Alex Wawer

redaktor Wawer News

Więcej Alex Wawer →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *