Mammografia Wawer- bezpłatne badania

4 kwietnia 2023 roku w godzinach od 9-17, zostaną przeprowadzone bezpłatne badania w Mammobusie (autobusie, mobilnej pracowni mammograficznej) na parkingu za budynkiem Urzędu Dzielnicy Wawer.

Bezpłatnymi badaniami mammograficznymi objęte są Panie od 50 do 69 roku życia (roczniki 1953-1972).

Na badania obowiązuje rejestracja pod numerem tel.(58) 767 34 44 lub (58) 767 34 77.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce i na świecie.

W większości na raka piersi chorują kobiety po 50. roku życia, ale zdarza się, że choroba dotknie kobiety w młodszym wieku. Co roku z tego powodu umiera ponad 6 tysięcy Polek i jest to tendencja wzrostowa. W dobie pandemii COVID-19 znacząco spadła frekwencja badań mammograficznych – w zeszłym roku w programie profilaktycznym wzięło udział o 300 tysięcy kobiet mniej niż w 2019 r. Dlatego też przypominamy, że mimo pandemii, nie powinno się rezygnować z planowanego badania lub odkładać go na później.

Kobiety, w trosce o swoje zdrowie, powinny wykonywać kontrolne badanie mammograficzne regularnie co roku lub co dwa lata, w zależności od wieku i oceny ryzyka indywidualnego zachorowania na raka piersi (lub jego podejrzenia). Bardzo ważne jest również comiesięczne samobadanie piersi.


Co to jest mammografia?

Mammografia to badanie obrazowe piersi z użyciem minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego, które pozwala na wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym etapie rozwoju, zanim będzie je można wyczuć lub zobaczyć. Wczesna diagnoza bardzo istotnie zwiększa szansę na całkowite wyleczenie i zachowanie piersi, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko śmiertelności.

Jest to jedno z najważniejszych badań przesiewowych, które każda kobieta powinna wykonać po ukończeniu 40. roku życia.  

Badanie nie jest szkodliwe, ponieważ dawka promieniowania jest niska, a szansa na wystąpienie jakiegokolwiek skutku ubocznego jest niewielka.


Jakie są wskazania do wykonania badania?

  • bóle piersi,
  • podejrzenie zmiany w sutku: guz, wciągnięcie brodawki lub skóry, wyciek z brodawki, ograniczone bóle, torbiel, asymetria,
  • rozpoczęcie i trwająca terapia hormonalna,
  • przynależność do grupy zwiększonego ryzyka raka sutka (np. występowanie raka sutka w rodzinie),
  • wyczucie guzka w samobadaniu piersi,
  • wyraźna zmiana wielkości gruczołów,
  • objaw tzw. skórki pomarańczowej. 

Jak przygotować się do badania?

Przed badaniem nie należy używać dezodorantu, balsamu, kremu i talku w górnej części ciała. Warto założyć dwuczęściowe ubranie, aby móc rozebrać się tylko od pasa w górę.

Jeżeli dysponują Panie wynikami (klisze i odpisy) z poprzednich badań należy je ze sobą zabrać, ponieważ pozwoli to ocenić lekarzowi zmiany w piersiach na przestrzeni lat.

Nie jest wymagane posiadanie skierowania na badania.


Jak wygląda badanie?

Przed przystąpieniem do badania Panie dostaną do wypełnienia ankiety, dzięki którym lekarze będą mogli dokonać pełniejszej oceny zdjęć. Jedno badanie obejmuje wykonanie czterech projekcji (zdjęć rentgenowskich) – po dwie projekcje na każdą pierś, którą na kilka minut umieszcza się i nieznacznie ściska pomiędzy dwoma płytkami. Badanie trwa do 20 minut.


Czym różni się badanie w mammobusie od wykonania badania w placówce stacjonarnej?

Badanie w mammobusie jest równoważne z badaniem, wykonanym w placówce stacjonarnej. Sprzęt (mammograf), zainstalowany w mammobusie tak, jak i w placówkach stacjonarnych, podlega regularnym kontrolom technicznym, zatem jest bezpieczny i spełnia wymagane normy.


Badania zostaną przeprowadzone w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi. Badania wykona Geneva Trust Polska Sp. z o.o. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Profilaktyka i Diagnostyka. 

Jeśli są Panie zainteresowane badaniem, ale nie pasuje Paniom termin, zachęcamy do sprawdzania harmonogramu postoju mammobusów, który jest dostępny na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Udostępnij:

Alex Wawer

redaktor Wawer News

Więcej Alex Wawer →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *