Moto Wawer: Ciekawa historia Cadillaca 355D

Moto-Wawer to ciekawostki skierowane do wawerskich fanów motoryzacji. Cykl powstaje we współpracy z portalem
motorozmaitosci.pl Na początek ciekawa historia Cadillaca zamówionego specjalnie dla Marszałka Piłsudskiego.

Na terenie zespołu pałacowo – ogrodowego w Warszawie, zwanego Łazienkami Królewskimi, założonego w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, wystawiono tuż za bramą wejściową od Alei Ujazdowskich w specjalnej szklanej gablocie, podświetlanej wieczorem Cadillaca 355D Fleetwood Special Seven Passenger Sedan/Limousine. Samochód ten stanowi zabytek kultury materialnej.

Powstał w amerykańskiej fabryce Cadillaca w 1934 roku na specjalne zamówienie rządu polskiego dla Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pojazd wyposażono w kuloodporne szyby, opancerzoną karoserię i zgodnie z sugestiami został podwyższony. Do Polski przypłynął na przełomie lutego i marca 1935 roku. Nowy nabytek przedstawiono Marszałkowi, który podobno powiedział „No trumnę mi tu kupiliście!”.

Piłsudski korzystał z samochodu dosyć krótko, bowiem 12 maja 1935 roku zmarł. Samochodem zaczęła dysponować Jego żona. W późniejszym okresie zaczął on służyć do wożenia zagranicznych gości rządu polskiego, Prezydenta Rzeczpospolitej Ignacego Mościckiego, a także króla Rumunii Karola II i marszałka III Rzeszy Hermanna Goringa.


Twoja firma działa w branży motoryzacyjnej? Zostań patronem cyklu Moto-Wawer. Twoja reklama trafi do osób zainteresowanych motoryzacją. Nie czekaj. Pisz na: biuro@wawernews.pl

W 1939 roku wraz z generałem brygady Wacławem Stachiewiczem, Szefem Sztabu Głównego Wojska Polskiego, Cadillac trafił do Rumunii. Po zakończeniu działań wojennych pojazd został ponownie sprowadzony do Polski w 1946 roku i przekazany Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego. W 1965 roku mocno wyeksploatowany samochód przekazano do Muzeum Techniki Naczelnej Organizacji Technicznej. W magazynach muzealnych samochód przestał zapomniany przez wiele lat. Dopiero z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Bronisława Komorowskiego przy wsparciu finansowym Fundacji PZU, podjęto decyzję o przywróceniu Cadillacowi „dawnego blasku”.

Rekonstrukcji pojazdu dokonała specjalistyczna firma z Poznania „Classic Cars. Bentley and Rolls Royce Specialist”. Odnowiony pojazd zaprezentowano podczas Święta Niepodległości 11 listopada.

fot. Michał Świercz
fot. Michał Świercz

Michał Świercz
www.motorozmaitosci.pl

Skomentuj za pomocą Facebook-a