Niesforna loszka | Portal Wawer News- wiadomości lokalne

Niesforna loszka

Od jakiegoś czasu mieszkańców osiedla Nadwiśle “terroryzuje” rozbrykana locha z kilkoma młodymi.

Wychodzę przed dom i widzę gromadkę dzików wcinających jabłka-spady pod jabłonią na mojej posesji- mówi Pan Maciej mieszkaniec Wawra. W ogóle się mnie nie bały i jakby oczekiwały, że dam im coś do jedzenia– dodaje.

Locha z warchlakami zakrada się wieczorami i nocą na posesje przeciskając pod ogrodzeniem- wiele ogrodzeń nie posiada tam fundamentów, więc mocne ryjki dzików potrafią z łatwością pokonać taką przeszkodę.

Ta gromadka za swój ulubiony rewir wybrała obszar w okolicach ulic Wał Miedzeszyński, Sitowie, Strzygłowska, Rychnowska, Odrębna. Widziano je także w okolicach ul. Mrągowskiej i Celulozy a także wzdłuż Przewodowej i przy Plaży Romantycznej.

Głównym pożywieniem dzika są trawy, zioła, krzewy, liście, korzenie, owoce leśne (żołędzie i bukiew), jagody, grzyby oraz żyjące w ściółce leśnej wszelkiego rodzaju robaki, larwy i chrząszcze. Ponadto dzik zjada ślimaki, jaja ptasie, myszy, gniazda trzmieli, młode ptactwo i mniejszą zwierzynę, którą uda mu się złowić (przeważnie sztuki chore i postrzałki) oraz padlinę. Najbardziej ulubione są żołędzie, bukiew i ziemniaki.

Dzik, z braku dostatecznej karmy w lesie oraz dla zmiany swego żeru, wychodzi chętnie na pola i tutaj zjada kartofle, buraki, rzepę, marchew, zboże (lubi obłuskiwać dojrzewający mleczny owies) oraz wszelkie rośliny strączkowe. Dziki na łąkach i pastwiskach buchtują w poszukiwaniu dżdżownic, w szczególności po deszczu, kiedy wychodzą one na powierzchnię. W miejscach podmokłych zjadają żaby, ślimaki, małże, a także ryby w płytkich wodach.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *