Odkrywaj Wawer: Aleja Kasztanowców w Marysinie

Odcinek między ulicami Kościuszkowców a Przyjaźni w Marysinie Wawerskim to aleja kasztanowców będąca zabytkiem przyrody – zwężenie ulicy dostosowano do rzędów drzew.

W okresie międzywojennym była to posiadłość Józefa Wapińskiego; na pobliskich działkach widać czarne sosny i gigantyczne dęby z otoczenia dworku oraz rząd jesionów wzdłuż samej ul. Karpackiej.

Po obu stronach ulicy rośnie 21 starych kasztanowców zwyczajnych. Czerwona tabliczka informuje nas, że mamy do czynienia z pomnikiem przyrody chronionym prawem. Ta aleja prowadziła niegdyś do dworku Józefa Wapińskiego. Jak pisał znawca tych terenów Andrzej Umgelter („Marysin” 10/1990), Wapiński nabył tę posiadłość w 1916 r.

W latach międzywojennych miejsce słynęło z hucznych balów, rautów i spotkań towarzyskich. Prowadząca do dworku ozdobna brama stała jeszcze w latach 60-tych. w pobliżu skrzyżowania ulic Karpackiej i Przyjaźni (wówczas ulicy Przyjaźni Polsko-Czechosłowackiej).

W okolicy pozostały jeszcze inne stare drzewa z otoczenia dworku – wzdłuż Karpackiej widać rząd jesionów, a na pobliskich działkach czarne sosny i gigantyczne dęby.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.