Park Aktywności Rodzinnej powstanie w Wawrze

Park ma być miejscem do aktywnego spędzania czasu dla wawerskich rodzin, atrakcyjnym dla wszystkich grup wiekowych. Do 12 września mieszkańcy mogą zagłosować na wybraną koncepcję.

Prawie 9 mln dzielnica przeznaczy na budowę miejsca wspierającego relacje rodzinne, jednocześnie zapewniającą rozrywkę dzieciom i dorosłym. Pula 5 mln zł zabezpieczonych w budżecie dzielnicy na budowę Parku Aktywności Rodzinnej została powiększona o 3 850 000 zł, które Dzielnica Wawer otrzymała z Urzędu Marszałka Województwa Mazowieckiego w ramach instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego.

Planowanym miejscem powstania parku jest działka w sąsiedztwie Rodzinnych Ogródków Działkowych „Zdrowie”, nieopodal ul. Lucerny.

PAR, czyli Park Aktywności Rodzinnej będzie szczególnym miejscem na mapie Warszawy, w nietuzinkowy sposób pozwalającym budować relacje między uczestnikami. Ma być miejscem do aktywnego spędzania czasu dla wawerskich rodzin, atrakcyjnym dla wszystkich grup wiekowych.

Jesteśmy na etapie przygotowania koncepcji. Chcemy, aby mieszkańcy uczestniczyli w decydowaniu o funkcjonalnościach, które znajdą się w tym miejscu. Proces koncepcyjny powstaje z wykorzystaniem metod partycypacji, co mamy nadzieję pozwoli uwzględnić potrzeby wszystkich grup docelowych tej inwestycji. – mówi Norbert Szczepański, burmistrz dzielnicy Wawer

Proces prowadzony jest z wykorzystaniem metody Design Thinking. Tworzenie funkcjonalności i filozofii miejsca zostało poprzedzone diagnozą miejsc i przestrzeni użytkowych w Wawrze. W proces włączeni zostali mieszkańcy, pracownicy Urzędu Wawer i eksperci z takich instytucji jak Wydział Pedagogiczny UW, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej, Lasy Miejskie oraz Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa”. W czasie warsztatów i konsultacji stworzono trzy koncepcje Parku Aktywności Rodzinnej, każda z nich ma dominujący wątek, są to: „przygoda”, „ekspresja”, „odkrywanie”.

Do 12 września mieszkańcy mogą głosować i zgłaszać swoje uwagi. Ankieta on-line i prezentacja poszczególnych koncepcji dostępna jest pod linkiem:  https://9jzkpxj3uxs.typeform.com/to/tQvX56zB.

Wzięcie udziału w ankiecie, pozwoli podjąć decyzję o wyborze koncepcji najbliższej sercom mieszkańców. Kolejnym etapem będzie dopracowanie pomysłu, a następne wyłonienie wykonawcy, który zaprojektuje park uwzględniając wybrane funkcjonalności. Realizacja inwestycji planowana jest na pierwszą połowę 2023 roku.

Udostępnij

Przeczytaj także