Policja prezentuje nowy wzór legitymacji

Policjanci od 1 stycznia mają nowe legitymacje. Sprawdź, jak wyglądają.

Wprowadzone zmiany mają pozwolić obywatelom, w czasie policyjnej interwencji, na dokładniejszą identyfikację funkcjonariusza. Legitymacje posiadają też nowe techniki zabezpieczenia, które mają zapobiegać podrabianiu dokumentu. Wymiary i format karty identyfikacyjnej pozostają bez zmian.

Dokument ma wymiary 85,6 x 53,98 x 0,76 mm i został wykonany z wielowarstwowego poliwęglanu. Jest on laserowo grawerowany, co ma zabezpieczyć legitymację przed podrobieniem. Dodatkowym utrudnieniem dla potencjalnych fałszerzy jest tło reliefowe z napisem „POLICJA”, mikrodruki czy elementy wykonane farbą aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym.

W dokumencie poprzedniego wzoru godło znajdowało się u góry, po lewej stronie napisu 'POLICJA”. Teraz godło umieszczone jest po prawej stronie napisu. Inny jest też układ tła. W dokumencie wydawanym od 2019 r. góra i dół legitymacji były niebieskie, a środek różowy. W obecnej legitymacji środek dokumentu jest niebieski, a góra i dół różowe.

Dokumenty posiadają więcej zabezpieczeń. Ważne będą do końca 2026 roku.

Na legitymacjach pojawiła się nazwa jednostki policji, w której funkcjonariusz pełni funkcję. Przedtem w tym miejscu była nazwa województwa.

W zależności od tego, gdzie policjant pełni służbę na legitymacji będzie wskazana nazwa komendy powiatowej policji, komendy miejskiej policji lub komendy rejonowej policji, gdzie znajduje się komisariat. Gdy policjant pełni służbę w komisariacie specjalistycznym, to na legitymacji będzie umieszczona nazwa komendy wojewódzkiej (stołecznej) policji, na terenie której znajduje się komisariat specjalistyczny. W przypadku, gdy policjant pełni służbę w ośrodku szkolenia policji na legitymacji będzie umieszczona nazwa komendy wojewódzkiej (stołecznej) policji, na obszarze działania, której znajduje się ośrodek szkolenia.

Na nowych identyfikatorach policyjnych znajduje się:

  • nazwa jednostki,
  • imię i nazwisko policjanta,
  • stopień,
  • numer legitymacji,
  • zdjęcie z hologramem.

Jeśli zabraknie jednej z wymienionych informacji oznacza to, że legitymacja jest nieprawdziwa.

Udostępnij:

Alex Wawer

redaktor Wawer News

Więcej Alex Wawer →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *