Przewodnik Świąteczny: Jak wybrać i dbać o choinkę? | Portal Wawer News- wiadomości lokalne

Przewodnik Świąteczny: Jak wybrać i dbać o choinkę?

Dowiedz się jak wybrać choinkę i na co zwrócić uwagę oraz jak o nią dbać by służyła jak najdłużej.

Decydując o kupnie choinki stawiamy przed sobą w zasadzie jedno główne pytanie: “żywa” czy sztuczna?

Zalety tzw. choinki żywej

Niewątpliwą zaletą choinki żywej jest jej piękny zapach roznoszący się po domu. Jej zwolennicy twierdzą, że lepiej się prezentuje niż sztuczna. Te zalety mają duży wpływ na świąteczny nastrój.

Aby bożonarodzeniowa choinka była ozdobą naszego domu przez kilka tygodni, wybierzmy zdrowy, okazały egzemplarz. Zwróćmy uwagę na igły rośliny – powinny być intensywnie zielone i gęste. Sprawdźmy czy igły się nie sypią i czy czubek jest prosty.

Wybierać możemy wśród jodeł kaukaskich, świerków czy też sosen, zarówno ciętych, jak i w donicy. W dużym salonie warto postawić w centralnym punkcie choinkę dość wysoką. Jest to obecnie dosyć modne.

Jodły pachną delikatniej niż świerki, i mniej też kują. Postoją najdłużej. Jeśli chodzi o świerki, warto przemyśleć zakup świerku srebrnego lub wysrebrzanego. Świerk pospolity najszybciej z różnych typów choinek zrzuca igły. Warto go kupić tuż przed samą Wigilią, będziemy wtedy mieli gwarancję zapachu oraz tego, że wytrzyma w mieszkaniu przez okres świąteczny.

Sosna pospolita jest najmniej popularna a ma sporo zalet. Posiada długie rzadkie igły i grube gałązki – z łatwością więc utrzyma nawet ciężkie ozdoby choinkowe. Ma przepiękny żywiczny zapach, który tak bardzo kojarzy się ze świętami. W domu będzie mogła wytrzymać całkiem długo.

Eko

Zwolennicy ekologicznego podejścia do choinek powinni wybrać choinkę w donicy- by móc ją następnie przesadzić do ogrodu. Pamiętajmy, że w takim przypadku nie może ona być dłużej w domu niż 2 tygodnie.

Wystawiając drzewko na zewnątrz należy zabezpieczyć jej bryłę korzeniową przed przemarznięciem (np. agrowłókniną, styropianem czy folią bąbelkową). Drzewko z dobrze osłoniętymi korzeniami może tak stać do wiosny. Jeśli jednak na końcach gałązek pojawią się pączki nie wolno wystawiać drzewka na zewnątrz, ponieważ od razu przemarznie. W takim wypadku należy wstawić choinkę do chłodnego pomieszczenia na 2 – 4 tygodni i dopiero tak zahartowaną roślinę można wynieść na dwór. Jeżeli jednak pojawią się zielone przyrosty z wystawieniem drzewka należy poczekać aż do wiosny.

Choinki sztuczne

Obecnie sztuczne choinki niekiedy trudno odróżnić od żywych. Co prawda, nie mają tego bajecznego zapachu, ale za to mają kilka ciekawych cech: nie gubią igieł więc są łatwe w utrzymaniu. Wystarczy przetrzeć je szmatką lub nawet polać prysznicem, by pozbyć się kurzu po całym roku spędzonym np. w szafie. Będą więc lepsze dla alergików. Ich zwolennikami są też osoby praktyczne ceniące sobie oszczędność.

Jak dbać o choinkę żywą by jak najdłużej postała?

  • zaaklimatyzuj choinkę- po zakupie wstaw ją na dobę w chłodniejsze miejsce np. do garażu
  • nie stawiaj choinki w miejscu nasłonecznionym, przy grzejniku czy w pobliżu kominka
  • optymalna temperatura dla choinki to 20 st. Celsjusza
  • stojak do choinki powinien posiadać miejsce na wodę
  • do wody warto dodawać specjalną odżywkę (można ją kupić w sklepach ogrodniczych lub kwiaciarniach)
  • warto również codziennie zraszać drzewko np. spryskiwaczem
  • jeśli choinka ma stać w stojaku wypełnionym wodą, przed wstawieniem do niego drzewka dobrze jest skrócić jego pień o ok. 3 cm i umieścić na początku roślinę w pojemniku z ciepłą wodą
  • choinka w donicy powinna mieć stale wilgotne podłoże
  • ubierając drzewko świąteczne zawsze należy zwrócić uwagę na ciężar ozdób- nie powinny one zbytnio obciążać gałązek

Na koniec porada: aby choinka się nie przewróciła /np. podczas wizyty na niej kota/ można jej czubek przyczepić do sufitu.

Życzymy udanych zakupów!

fot. pexels.com

Udostępnij

Inne artykuły