Spektakl “Sto Szaleństw czyli Świeczka Zgasła”

Premiera spektaklu „Sto Szaleństw czyli Świeczka Zgasła” odbędzie się  07.09.2019r.  w Wawerskim Centrum Kultury przy współudziale którego powstał przedmiotowy projekt.

Rok 2019, ogłoszony przez obydwie Izby polskiego Parlamentu i przez UNESCO Rokiem Stanisława Moniuszki, zainspirował potomków do produkcji sztuki teatralnej z muzyką tegoż kompozytora.

Na przedstawienie składa się jednoaktówka Fredry ŚWIECZKA ZGASŁA i pieśni z NOWEGO DON KISZOTA czyli STU SZALEŃSTW, do której to krotochwili Fredry młody Moniuszko skomponował muzykę. Obie sztuki opowiadają o dojrzewaniu do miłości. Kraksa pocztowego dyliżansu zmusza dwoje podróżnych do spędzenia nocy w leśnej chatce na odludziu. Z początku nie są sobą zainteresowani. Humor sztuki polega na skontrastowaniu dwóch zupełnie odmiennych etapów ich relacji. Początkowo, gdy nie widzą swoich twarzy, mają o sobie zdecydowanie niekorzystne wyobrażenia i traktują się bardzo obcesowo. On uważa, że jego przypadkowa towarzyszka to stara dewotka, Ona zaś nazywa go gburem. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy zauważają, że są dla siebie nawzajem bardzo atrakcyjni. Co wydarzy się między  Jadwigą i Władysławem, skoro jak sam autor twierdzi, świeczka zgasła? Opowieść pełna optymizmu oraz dająca wiarę w to,  że w ciemności zawsze można odnaleźć drogę… Szczególnym dodatkiem do tej historii o miłości jest piękna i mało znana muzyka Moniuszki (premiera NOWEGO DON KISZOTA miała miejsce dopiero w 1966 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie). Finałowa pieśń przedstawienia stanowi jakże aktualne przesłanie na dzisiaj: Między swemi w swojej ziemi Żyjmy zgodnie i swobodnie. Tylko miłość stałość cnoty Mogą wrócić nam wiek złoty.

Oprócz premiery spektaklu w Wawerskim Centrum Kultury, odbędzie się przedpremiera na Dworcu Centralnym imienia Stanisława Moniuszki w Warszawie. Zaplanowane działania:

–  Flash mob – Anna Maria Adamiak wykonuje arię S. Moniuszki stojąc pomiędzy pasażerami w holu dworca. Przed zakończeniem wykonania na scenę wchodzi    prowadząca – Anna Popek.

–  Wprowadzenie – Anna Popek (Fundacja Kulturalna Polska) i Stanisław Wójcik (potomek Kompozytora, Prezes Fundacji im. S. Moniuszki) (5 minut)

–  Wystąpienie przedstawiciela PKP SA (czas trwania do ustalenia)

–  Zwiastun spektaklu pt. „Sto szaleństw czyli świeczka zgasła” Aleksandra Fredry z muzyką Stanisława Moniuszki – czas trwania max 15 minut

–  Podczas spektaklu lub na zakończenie zostaną zaśpiewane pieśni Moniuszki  (wykonanie Anna Maria Adamiak) ( 5-10 minut)

–  Zaproszenie uczestników do korowodu poloneza prowadzonego przez zespół tańca historycznego

Skomentuj za pomocą Facebook-a

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *