Święto Falenickiej Sosny

W niedzielę 24 października o godz. 17:00 w falenickiej Kulturotece ul. Walcownicza 2 odbędzie się spotkanie poświęcone słynnej sosence.

Układ człowiek – ekosystem stanowi nieodłączny element kultury, a niektóre jego elementy zyskują szczególne znaczenie. Z pewnością można zaliczyć do nich drzewa. Tradycje związane z drzewami są znane od dawna, kiedy to m.in. wierzono w ich magiczną moc lub sadzono nowe, wraz z pojawieniem się kolejnego członka rodziny. Dziś drzewa zyskują statut pomników przyrody, miejsc pamięci, są bohaterami utworów literackich, biorą udział w plebiscytach na najbardziej wyjątkowe, najpiękniejsze itd.

Jednym z takich wyjątkowych drzew jest Falenicka Sosna z dzielnicy Wawer i właśnie owo drzewo jest inspiracją i tematem przewodnim projektu. Falenicka Sosna – ze względu na charakterystyczny kształt – nazwana jest zieloną bramą lub rogatką. Ma znaczenie symboliczne dla okolicznych mieszkańców i wszystkich, którzy ją znają.  Miłośnicy Sosny tworzą profile społecznościowe (np. Falenicka Sosna na FB – 840 osób obserwujących profil, @falenickasosna na IG – 230 osób obserwujących), dzielą się anegdotami, wspomnieniami, zdjęciami na jej temat i angażują w różne działania z nią związane.

fot. Marta Różańska

W 2019 roku pojawiły się zapowiedzi wycięcia Sosny w związku  z planowaną modernizacją linii kolejowej PKP. Uruchomiło to lawinę reakcji wśród mieszkańców i władz dzielnicy, a ranga i popularność sosny wzrosły jeszcze bardziej. Informacje o niej pojawiły się w wielu mediach. Obecnie nie ma ryzyka wycięcia  a według profesjonalnej ekspertyzy sosna jest zdrowa.

W 2020 r. Sosna brała udział w konkursie na Drzewo Roku organizowanym przez Klub Gaja (została zgłoszona przez Radę Osiedla Falenica).  W aktywną promocję zaangażowało się kilkunastu mieszkańców osiedla (udzielając wywiadów do mediów, prowadząc kanały społecznościowe, angażując lokalne przedsiębiorstwa i polityków, organizując akcje takie jak uprzątnięcie terenu wokół sosny) oraz tysiące osób w Internecie. Falenicka Sosna zajęła drugie miejsce w konkursie, osiągając jeden z rekordowych w historii plebiscytu wyników: 14902 głosy.

Biuro Ochrony Środowiska w 2021 r. ogłosiło konsultacje w sprawie ustanowienia Falenickiej Sosny pomnikiem przyrody. Po zebraniu uwag projekt uchwały przedstawi na Sesji Rady Warszawy i wierzymy, że w niedalekiej przyszłości spełni się marzenie wielu mieszkańców naszej dzielnicy i Sosna będzie stanowiła pomnik przyrody.

W Wawerskim Centrum Kultury jest realizowany projekt „Sosna, która łączy-cykl wydarzeń i warsztatów” inspirowany wyjątkowym drzewem.

Punktem kulminacyjnym projektu będzie spotkanie Święto Falenickiej Sosny w niedzielę 24 października o godz. 17:00 w falenickiej Kulturotece ul. Walcownicza 2. Podczas spotkania, na które zostaną zaproszeni uczestnicy projektu oraz wszystkie zainteresowane osoby, odbędą się:

· opowiadanie/czytanie historii, wspomnień, anegdot na temat Falenickiej Sosny i drzew w szerszym znaczeniu (mogą to być np. tzw. leśne opowieści). Dzieci – uczestnicy zajęć z pisania opowieści będą mogły przeczytać swoją opowieść a fotografowie opowiedzieć o Sośnie-bohaterce zdjęć i kulisach pracy,

· odsłonięcie makiety sosny, która będzie na stałe w falenickiej Kulturotece,

· wernisaż wystawy zdjęć Falenickiej Sosny wykonanych przez członków grupy FotoFalenica,

· przedstawienie i dystrybucja bezpłatnej broszury o Falenickiej Sośnie.

fot. Marta Różańska
Udostępnij

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.