Szpotański w TE Vizja

W najbliższy czwartek 19 maja o godz.11.00 odbędzie się ceremonia nadania imienia Kazimierza Szpotańskiego Szkole Podstawowej TE Vizja w Radości.

A radość tym większa, że to właśnie uczniowie szkoły sami, prawie jednomyślnie i demokratycznie, dokonali wyboru swojego patrona, pioniera polskiego przemysłu elektrycznego , wybitnego przedsiębiorcy i niezwykłego Polaka.

Kazimierz Szpotański

Wcześniej uczniowie klas IV-VIII z TE Vizji uczestniczyli w warsztatach o Kazimierzu Szpotańskim w Wawerskim Centrum Kultury. Poznali jego dokonania i historię powstania Fabryki Aparatów Elektrycznych.

Pomysł ochoczo poparli nauczyciele, dyrekcja szkoły i rodzice, a Prezes Towarzystwa Edukacyjnego Vizja Marzena Godlewska stwierdziła : „że nowoczesna szkoła potrzebuje nowoczesnego patrona i jego wartości: jakości, wiedzy i odpowiedzialności”. Te słowa znajdą wkrótce poparcie w czynach. Zapadła bowiem decyzja o budowie nowego gmachu szkoły, który stanie przy ul. Patriotów już za 2 lata. Nowy budynek stanie zarówno siedzibą szkoły podstawowej jak i liceum. Jego współczesny styl architektoniczny będzie nawiązywał do kameralnego i „zielonego” charakteru dzielnicy, a nowoczesne sale i pracownie dla uczniów będą atrakcyjną przestrzenią do nauki.

Historia dzielnicy Wawer, a zwłaszcza Międzylesia jest od ponad 100 lat trwale związana z działalnością Szpotańskiego, który właśnie tu, w 1938 roku, w Kaczym Dole, stworzył filię FAE, (obecnie przestrzenie CH „Ferio” i ABB). Ale dopiero teraz, przeszło 100 lat po stworzeniu zaczątków F.A.E na warszawskim Muranowie, po raz pierwszy pamięć i imię Szpotańskiego zostanie uhonorowana w tak wyjątkowy sposób: z młodzieżą i dla młodzieży.

Uroczystość zaszczycą członkowie rodziny Szpotańskich, córka Krystyna, wnuczka Magdalena i prawnuk Piotr, a także dawni współpracownicy , przyjaciele i inżynierowie ze Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz przedstawiciele dzielnicy i mediów.

Patronem medialnym wydarzenia jest portal Wawer News.

Udostępnij

Przeczytaj także