Sztetl Falenica – Festiwal Kultury Żydowskiej Linii Otwockiej

Sztetl Falenica – Festiwal Kultury Żydowskiej Linii Otwockiej to wydarzenie, którego inicjatorami i pomysłodawcami są organizatorzy Lubliner Festival – Festiwalu Kultury Żydowskiej w Lublinie, którzy zachęceni sukcesem czterech minionych edycji imprezy, postanowili zorganizować festiwal w Dzielnicy Wawer.

fot. mat. prasowe

Festiwal będzie niekomercyjnym, cyklicznym wydarzeniem w przestrzeni kulturalno-społecznej linii otwockiej. Głównym celem Sztetl Falenica jest kultywowanie i upowszechnianie szeroko pojętej kultury, historii i tradycji żydowskiej oraz odnajdywanie wspólnych punktów z kulturą polską i europejską. Wydarzenie odegra też ważną rolę w zachowaniu pamięci o historii Falenicy, o utworzonym tam getcie i o znaczeniu kultury żydowskiej dla obecnej tożsamości tego miejsca. Chcemy by pamięć ta była powodem do patrzenia w przyszłość i motywacją do budowania pozytywnych relacji w oparciu o wzajemny szacunek. Dodatkowym aspektem projektu będzie aktywizowanie mieszkańców poprzez angażowanie ich w historię ich małej ojczyzny.

Rok 2023 jest szczególny dla pamięci o Holokauście. To właśnie tej tematyce będzie poświęconych kilka wydarzeń. Oprócz warsztatów, spotkań i projekcji filmowych głównymi punktami programu będą cztery koncerty: Symcha Keller i Przyjaciele: Z głębokości wołam do Ciebie Panie – koncert muzyki chasydzkiej, Żydowskie miasteczko, Wieczór szabatowy. Hawdala, Od serca do serca. Wiera Gran.

Daty:
19-22 października 2023 r.

Miejsca:

Kinokawiarnia Stacja Falenica / Wawerskie Centrum Kultury, Filia Falenica „Kulturoteka” / Wawerskie Centrum Kultury, Filia w Radości „Kulturoteka” / Wawerskie Centrum Kultury Międzylesie / Kościół Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Falenicy / Restauracja Letnisko w Falenicy / Klub Babel.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Przeczytaj także: