Trwają prace przy przebudowie Plaży Romantycznej | Portal Wawer News- wiadomości lokalne

Trwają prace przy przebudowie Plaży Romantycznej

Na zaproszenie Z-cy Burmistrza Wawra Leszka Baraniewskiego udaliśmy się na plażę by sprawdzić postępy w pracach na jednym z ulubionych miejsc wypoczynku wawerczyków.

Obecnie teren plaży jest niedostępny dla mieszkańców, choć wielu z nich i tak postanawia tam wejść i wypoczywać. Na terenie plaży oraz na parkingu pracuje ciężki sprzęt. Układane jest podłoże i wytyczane są ciągi pieszo-rowerowe. Pojawią się również nasadzenia w postaci różnorodnych drzew i krzewów.

Co oprócz tego? Na plaży pojawią się: ławki, wiaty i stoły do biesiadowania na 10 osób, nowe paleniska, boisko do gry w siatkówkę plażową, zadaszenia, pawilon plażowego, śmietniki, stojaki rowerowe, tablica informacyjna, pomost nad starorzeczem, schody a wiślana skarpa zostanie wzmocniona.

Przy polanie rekreacyjnej na plaży Romantycznej znajduje się fragment terenu otoczony zielenią, na którym znajdą miejsce „wyspy” z piasku.

Udogodnienia dla rowerzystów

Koniec z brnięciem po piachu- wytyczone zostaną ciągi pieszo-rowerowe. Powstaną także stojaki rowerowe wykonane będą z giętego pręta stalowego ocynkowanego mocowanego do fundamentu betonowego.

Zejście z wyższego tarasu zalewowego na polankę dolną na Plaży Romantycznej odbywać się będzie po schodach terenowych. Konstrukcja schodów tak jak obrzeża ścieżek wykonana będzie z blachy ze stali czarnej nie ocynkowanej. Przestrzeń pomiędzy podstopnicami z blachy wypełniona zostanie materiałem identycznym z tym używanym do budowy ścieżek. Tak jak w przypadku ścieżek również tutaj materiał będzie kładziony warstwami i właściwie zagęszczony

Skarpa

Wiślana skarpa umocniona będzie palisadami na dwóch odcinkach: krótszym na północnej części skarpy (przy istniejącej ostrodze) i dłuższym na stronie południowej. Na obu tych odcinkach znajdować się będą dodatkowo schody zrobione z palisady niżej wystającej ponad ziemię – na 20cm. Dzięki temu wygodniej będzie można zejść do wody. Schody po stronie północnej będę biegły prostopadle do brzegu, po stronie południowej będą natomiast podążać bardziej wzdłuż skarpy, dzięki czemu ich nachylenie będzie mniejsze i wygodniej będzie nimi wprowadzić rowery z promu, który przybije do brzegu. Pomiędzy obiema częściami umocnienia zostanie pozostawiony fragment naturalnej skarpy – miejsce łagodnego zejścia do wody dla kajakarzy i plażowiczów. Skarpa w tym miejscu może stopniowo erodować, z tego powodu końcowe fragmenty rzędów palisady w tym miejscu będą ukierunkowane w głąb lądu i wyjściowego będą przysypane ziemią, tak żeby po obsunięciu się ziemi na naturalnym odcinku skarpy końce palisady nie wystawały z niej. Co pewien czas konieczne będzie uzupełnienie obsypującej się ziemi nawiezionym piaskiem.

Umocnienie brzegu jest zaprojektowane tak by miało jak najbardziej naturalny charakter. Ma nie zaburzać naturalnego krajobrazu nadwiślańskiej polanki.

A co jeśli Wisła wyleje?

Ostatnie lata nauczyły nas, że poziom Wisły może gwałtownie wzrosnąć i zalać Plażę. Tak było w 2019 i 2020r. W projekcie modernizacji wzięto to pod uwagę.

Pawilon plażowego będzie posiadał taką konstrukcję by mogła być rozbierana i wywożona w bezpieczne miejsce zawsze
przed zalaniem pawilonu wodą wezbraniową. Zadaszenia, stoły i ławki również będą demontowane w przypadku przejścia wody wezbraniowej.

Ekologia

Ze względu na segregację śmieci na plaży i w jej okolicy stanie sześć rodzajów śmietników, przeznaczonych na szkło, papier, metale, plastik, odpadki organiczne i zmieszane.

Mamy nadzieję, że prace mimo opóźnień spowodowanych przez kapryśną pogodę zakończą się przed sezonem letnim.

Przeczytaj też: Rozpoczęli prace na Plaży Romantycznej

fot. Wawer News

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *