Urzecze Dizajn

Impreza ma na celu promocję Urzecza – mikroregionu etnograficznego, którego częścią jest nasza dzielnica. Piknik to mnóstwo atrakcji dla dorosłych jak i dzieci! Animacje, warsztaty rękodzielnicze, spektakl teatralny, tańce na świeżym powietrzu oraz występ Kapeli Brodów.

Urzecze Dizajn nawiązuje do Zielonych Świątek, które były ważnym i radosnym świętem ludowym, rozbrzmiewającym śpiewem i tańcami, ponieważ praktykowane przez wieki zwyczaje miały swoją genezę w pradawnych tradycjach słowiańskich. W czasach pogańskich ludy zamieszkujące nasz region bardzo radośnie i uroczyście świętowały pełnię wiosny, próbując otrzymać łaski bóstw związanych z płodnością upraw.

Obszar Urzecza był tradycyjnie związany z handlem wiślanym, flisakami zwanymi tu orylami, a także z osadnictwem olęderskim, które pojawiło się tu już w początkach XVII wieku. Charakteryzował się m.in. pięknymi strojami wilanowskimi, budownictwem oraz specyficzną nadrzeczną gospodarką.

Co roku na błoniach w bliskim sąsiedztwie Wisły odbywa się impreza, która ma za zadanie promocję tych terenów i przywołanie barwnych Łużyckich historii i tradycji. To również sposobność na zwrócenie się w stronę ludowych korzeni wawerskich. Podkreślają to występy artystów, którzy propagują folkową kulturę.

Jak co roku o Urzeczu pięknie opowie Łukasz Maurycy Stanaszek, autor książki „Nadwiślańskie Urzecze” oraz zaprosi wszystkich na specjalne stanowisko naukowo-archeologiczne.

Podczas inscenizacji wesela w wykonaniu Piskorzy – Zespołu Folklorystycznego będziemy mogli zobaczyć jak planowano wesele, jak wyglądały zaloty i sama zabawa weselna. Weźcie udział w tradycyjnych odwiedzinach oraz rozplecinach. Inscenizacja rozpocznie się od tradycyjnego orszaku weselnego z orkiestrą, w tradycyjnych strojach urzeczańskich, przejściem przez umajoną bramę do stołu weselnego na tle Wisły.

HARMONOGRAM

15:00 rozpoczęcie, powitanie gości, prowadzący Mariusz Jakus

15:00 – 16:00 spektakl dla dzieci „Księżniczka na ziarnku Grochu”

16:00 – 17:00 animacje plastyczne „ciastolinia” i zagroda zwierząt malowanych kredą oraz muzyczne warsztaty „Dźwięki wody”

15:00 – 18:00 stoiska z warsztatami WCK (wianki, korale, akcesoria ślubne)

15:00 – 18:00 warsztaty tradycyjnego haftu (łańcuszkowego)

15:00 – 20:00 stoiska kulinarne

17:00 rekonstrukcja wesela „Wesele u Piskorzy” w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Piskorze”

18:00 koncert w wykonaniu Kapeli Brodów

19:00 potańcówka prowadzona przez Kapelę Brodów

4.06.2023, od godz. 15:00, Plaża Romantyczna. Wstęp wolny.

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/1855138608202063

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Przeczytaj także: