W ten weekend kolejne kontrole Straży Miejskiej

Strażnicy Oddziału Ochrony Środowiska w dniach 15 i 16 lutego 2020 roku od godz. 7 do 19 przeprowadzą kolejne działania mające na celu ujawnianie wszelkich nieprawidłowości dotyczących spalania odpadów lub paliw zabronionych w domowych piecach.​

Strażnicy przy pomocy specjalistycznego sprzętu skupią się na wykrywaniu wydobywających się z kominów szkodliwych substancji, takich jak:

• pyły zawieszone (PM2,5; PM10) – pyły o bardzo niskiej frakcji zawierające substancje toksyczne szkodliwe dla zdrowia,

• tlenki azotu (NO) – głównie dwutlenek azotu będący jedną z przyczyn powstawania dziury ozonowej,

• dwutlenek siarki (SO2) – odpowiedzialny za szereg chorób i dolegliwości. Szkodliwy także dla gleby,

• wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne – niewielkie cząsteczki bardzo niebezpieczne dla człowieka – mają działanie rakotwórcze, są też szkodliwe dla układu oddechowego.

Kontrola kominów za pomocą drona

W ubiegły weekend, reagując na liczne prośby o interwencje wpływające od mieszkańców, strażnicy z Referatu ds. Ochrony Środowiska przeprowadzili wzmożone kontrole w dwóch wybranych dzielnicach Warszawy: Wawer i Białołęka. Szczegółowe kontrole dotyczyły tego, co wydobywa się z kominów kontrolowanych posesji, a także gospodarki odpadami przez właścicieli nieruchomości.

Podczas działań strażnicy informowali, czym można a czym nie można palić w piecach, rozmawiali z właścicielami domów o zagrożeniach zdrowotnych wynikających ze spalania zabronionych substancji. Przekazali dziesiątki ulotek z materiałami informacyjnymi. Wyjaśniali, że trując otoczenie trujemy przede wszystkim siebie. Edukacja, a nie karanie, jest najważniejszym zadaniem przy tego typu akcjach.

W wyniku weekendowych kontroli funkcjonariusze nałożyli 1 mandat, zastosowali 3 pouczenia oraz sporządzili 18 protokołów kontroli.

źródło i fot. Straż Miejska Warszawa

Skomentuj za pomocą Facebook-a

There is no ads to display, Please add some