Wawer Zdrój czyli lokalne tężnie solankowe

W Dzielnicy Wawer aktualnie korzystać można z dwóch tężni solankowych- przy ul. Starego Doktora na Marysinie Wawerskim (obiekt sportowy Syrenka) i przy ul. V Poprzecznej 22 w Aninie tuż obok pływalni. Tężnie to przede wszystkim odpowiednia forma relaksu połączona z dbaniem o zdrowie.

Anin, fot. Wawer News

Solanka w obu wawerskich tężniach pochodzi z Ciechocinka. To tam znajduje się największa tężnia solankowa w całej Europie. Solanka spływa po brzozowych gałęziach, które wypełniają drewnianą konstrukcję. Można w niej wdychać leczniczo nasycone powietrze, siedząc, ale lepiej to robić, spacerując wokół, gdyż ruch zwiększa wchłanianie uwalnianych substancji.

Z kart historii

Śmiało można stwierdzić, że tężnie solankowe są polską tradycją narodową. Najstarsze tego typu konstrukcje w Europie odkryto w Inowrocławiu. Liczą sobie ponad dwa tysiące lat. Tężnie te posiadały 37 metrów długości i miały blisko 6 metrów wysokości. zachowały się m.in. Odkryto tam także naczynia służące do przenoszenia solanki.

W XIX wieku gdy odrodziła się moda na korzystanie z sanatoriów i uzdrowisk, jedną z metod wspomagania organizmu stała się tężnia solankowa. Właściwości tej metody inhalacji stosowano w wielu uzdrowiskach.

Największe europejskie tężnie solankowe znajdziemy w znanym i cenionym polskim uzdrowisku czyli w Ciechocinku. Wybudowano je w pierwszej połowie XIX wieku na polecenie ministra stanu Królestwa Polskiego Stanisława Staszica. Za projekt odpowiadał wybitny inżynier, profesor kieleckiej Akademii Górniczo-Hutniczej, Jakub Graff. Konstrukcje w Ciechocinku mierzą ponad 1700 metrów długości i prawie 16 metrów wysokości.

Jak działa tężnia solankowa

Tężnia solankowa nazywana również inhalatornią solankową, polega na rozpylaniu solanki spływającej z budowli z drewna i gałęzi tarniny lub brzozy, które zwiększają stężenie soli w solance.

Solanka spływająca po ostrych gałęziach ochładza powietrze powodując, że staje się ono bardziej wilgotne. Wtedy cząsteczki, które rozbijają się o ciernie zyskują z kolei ładunek ujemny, który warunkuje ich lepszą przenikalność przez błony śluzowe układu oddechowego.

Leczniczy roztwór sporządzany jest zazwyczaj z solanki jodkowo-bromkowej, która w wielu przypadkach zostaje wzbogacona w sole magnezu, żelaza czy wapnia. Zawarty w niej jod sprawia natomiast, że trwający około dwóch godzin zabieg odpowiada kilkudniowemu pobytowi nad morzem. Warto zauważyć, że stężenie soli w tężniach jest zbliżone do jej zawartości w powietrzu w okresie sztormu nad Bałtykiem.

Tężnia solankowa – właściwości i wskazania

Uważa się, że tężnie są idealne dla mieszkańców dużych aglomeracji miejskich, w których odnotowuje się wysoki stopień zanieczyszczenia powietrza. Tężnia działa bowiem jak ogromny filtr powietrza filtrując wszystkie zanieczyszczenia i powodując, że powietrze, które w niej wdychamy, jest mocno nawilżone i pozbawione szkodliwych substancji.

Wdychanie solnego aerozolu reguluje pracę układu oddechowego, przynosi ulgę osobom, które borykają się z astmą, alergią oddechową, pracującym wiele godzin przed komputerem i w klimatyzowanych pomieszczeniach. Seanse w tężni solankowej wspomagają także leczenie stanów zapalnych zatok i nieżytu nosa a także wykazują działanie relaksacyjne. To sposób wspomagania terapii przewlekłego kaszlu, nawilżania dróg oddechowych po przebytym przeziębieniu, grypie i innych infekcjach wirusowych oraz bakteryjnych.

Inhalacje są praktykowane także w leczeniu stanów nerwicowych, migren, napięciowych bólów głowy, a także chorób autoimmunologicznych.

Mikroklimat panujący w tężniach solankowych sprzyja też profilaktyce oraz leczeniu chorób tarczycy. Zawarty w mgiełce jod warunkuje bowiem prawidłową pracę narządu odpowiadającego nie tylko za prawidłową przemianę materii, ale także oddziałującego na układ sercowo-naczyniowy.

Tężnia solankowa – przeciwskazania

Należy pamiętać, że inhalacje w tężni solankowej nie są wskazane dla wszystkich.

Tężnia solankowa i inne zabiegi rehabilitacyjne mogą powodować, że Twój organizm będzie nieco bardziej zmęczony, a pewne aktywności będą przychodzić Ci z trudem. Jeśli po przebytej chorobie nie odzyskałeś pełni sił, warto odłożyć zabiegi w czasie.

Przed rozpoczęciem korzystania z tężni warto skonsultować się z lekarzem. Powinny zrobić to zwłaszcza osoby zmagające się z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Aerozol solankowy co prawda wspomaga odpowiednią pracę narządu, jakkolwiek nie jest wskazany przy niektórych chorobach o podłożu autoimmunologicznym, w tym także w chorobie Hashimoto dotykającej coraz większy odsetek mieszkańców Polski. Pobyt w pobliżu tężni nie jest ponadto rekomendowany osobom walczącym z nowotworami oraz pacjentom, którzy w niedalekiej przeszłości przeszli zawał mięśnia sercowego.

Konsultacji lekarskiej wymaga także niewydolność układu krążenia, niskie ciśnienie krwi oraz choroba wieńcowa. Przeciwwskazaniem do korzystania z tężni solankowych są także infekcje górnych dróg oddechowych oraz podwyższona temperatura ciała. Nie powinny z nich korzystać także chorzy na gruźlicę oraz osoby, u których stwierdzono nadwrażliwość na jod lub brom. Szczególną ostrożność powinny zachować także osoby cierpiące na choroby nerek, nerwice wegetatywne oraz kobiety w ciąży.

Gdy dokucza Ci, kaszel, czujesz pierwsze objawy przeziębienia lub grypy? Przed rozpoczęciem seansów w tężni solankowej warto upewnić się, że jesteś już w pełni zdrowy. To szczególnie istotne ze względu na dobro pozostałych kuracjuszy – jeśli atakują Cię wirusy i bakterie, w mocno nawilżonym powietrzu z łatwością będą się przenosić na inne osoby. Zadbaj o to, by nie stać się potencjalnym źródłem zakażenia.

Lokalizacje

Tężnia w Aninie: ul. Poprzeczna 22, przy OSIR Wawer

Tężnia w Marysinie: ul. Starego Doktora 1, na obiekcie sportowym Syrenka.

Marysin Wawerski, fot. Wawer News
Udostępnij:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.