Wawerskie Centrum Kultury: Narodowe Czytanie 2023. Gościem m.in. Ewa Szykulska

Tegorocznym tematem przewodnim Narodowego Czytania jest “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, którego fragmenty będą czytane na głos przez aktorów Teatru Falenica im. Szczepana Szczykno wraz z Ewą Szykulską, Maciejem Jabłońskim, Kubą Kucharskim, Ewą Kołaczyńską, Katarzyną Chudyńską – Szuchnik i inni.

Program Narodowego Czytania w Dzielnicy Wawer

11:00 – Start kiermaszu książek i podręczników, bookcrossing, korytarz WCK

11:00 – 14:00 – Warsztaty dla młodzieży na tabletach – “Mam globusa”. 

Podczas warsztatu literackiego „Mam globusa!” zabawimy się kultowymi cytatami zapożyczonymi od bohaterów „Nad Niemnem”, ujmiemy  je w nowoczesną formę graficzną i przy pomocy tabletów stworzymy z nich krótkie, trwające kilkanaście sekund, filmy.

11:00 – 14:00wielkoformatowe warsztaty dla dzieci – namalowanie Niemna wraz z „kultową” roślinnością na folii rozciągniętej przed wejściem do biblioteki.

Akcja „Malujemy Niemen” zaprasza dzieci do zanurzenia się w literacko-plastycznych doznaniach:  na folii dzieci namalują rzekę Niemen i pokryją jego brzegi roślinnością wziętą wprost z kart powieści Elizy Orzeszkowej.

11:00 – 14:00 – “Łąka literacka” – gry, zabawy i animacje dla dzieci i dorosłych

„Łąka literacka” to zabawa słowami i kolorami. Każdy z jej uczestników wykona piękny, kolorowy kwiat z wydrukowanych fragmentów „Nad Niemnem”, słonecznik, mak, czy chaber, który dołączy do kwiatów innych uczestników, a wszystkie razem utworzą wielobarwną łąkę.

12:00 – 13:00 –  czytanie “Nad Niemnem” na małej scenie w Wawerskim Centrum Kultury.

12:00 – 13:00 – Warsztaty plastyczne dla dzieci – książka artystyczna, sala taneczna WCK.

Książka to magiczny przedmiot, który potrafi zabrać nas w daleką podróż w Nieznane. Książki można czytać, można też oglądać – są też jednak takie, które stanowią artystyczną zagadkę. Są to książki-dzieła sztuki; trójwymiarowe, kolorowe, duże i małe. Podczas zajęć stworzymy takie książki zainspirowani znaczeniem… swoich imion. 

Warsztat poprowadzi Kamil Niedziałek – muzyk, performer, artysta wizualny i edukator artystyczny. Warsztat przeznaczony dla dzieci w każdym wieku – dzieci młodsze (do 4 roku życia) wymagają opieki rodziców.

13:00 – 14:00 – Emancypacja według Elizy Orzeszkowej – spotkanie z dr Aleksandrą Sekułą, redaktorką naczelną biblioteki Wolne Lektury. Spotkanie poprowadzi Monika Rudnicka.

13:30 – 14:00 – pokaz filmu dokumentalnego „Niemy Niemen” produkcji Roberta Pawłowskiego.

Do tych wszystkich, których interesowało, co działo się z bohaterami „Nad Niemna” po tym, jak jego autorka napisała na ostatniej stronie słowo „Koniec”, kierujemy pokaz filmu dokumentalnego „Niemy Niemen” o dalszych losach prawdziwych bohaterów „Nad Niemnem”.

Przez cały czas trwania imprezy będziecie mogli skorzystać z akcji Bookcrosing, przygotowanej przez naszą bibliotekę, licznych gier i konkursów oraz obejrzeć multimedialną wystawę fotosów z ekranizacji „Nad Niemnem”.

9 września, godz. 11-14, Wawerskie Centrum Kultury, Żegańska 1a

źródło: Urząd Dzielnicy Wawer

Udostępnij:

Alex Wawer

redaktor Wawer News

Więcej Alex Wawer →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *