Wawerskie zalesienia

Stolica rozpoczęła jesienne nasadzenia w miejskich lasach. Jeszcze w tym roku pojawi się w nich ponad 100 tys. dodatkowych drzew. W ramach Warszawskiego Planu dla Klimatu miasto inwestuje w zieleń. Nowe sadzonki będą rosły m.in. w Wawrze.

Miodne lipy w Wawrze

Akcja sadzenia drzewek obejmie ok. 10 ha w Wawrze. W akcji sadzenia wziął udział z-ca burmistrza Wawra- Jacek Wiśnicki. Lipy zostały zasadzone na oczyszczonej działce przy ul. Kadetów. Okazało się, że na porośniętym inwazyjną nawłocią terenie znajdowało się ponad 200 wywrotek gruzu i śmieci (!). Zostały one uprzątnięte przez Lasy Miejskie. Niebawem do miodnych lip dołączą olsze oraz w roli dodatków biocenotycznych czereśnie, grusze czy trzmieliny. W przyszłym roku pojawią się też elementy małej architektury, żeby przybliżyć ten obszar mieszkańcom- zapowiada Jacek Wiśnicki.

Do połowy listopada leśnicy posadzą też dodatkowe 27 650 drzew w pozostałych lasach miejskich. Wśród nich są dęby, sosny, lipy, klony, brzoza, olsza, a także gatunki wzbogacające bioróżnorodność, m.in. jarząb, jabłoń, grusza i czereśnia. Część z nich będzie źródłem pokarmu m.in. dla pszczół.

W trosce o klimat sadzimy dodatkowe drzewa w stolicy. Więcej zieleni pomoże oczyścić powietrze, co korzystnie wpłynie na zdrowie warszawianek i warszawiaków. Nasadzenia prowadzimy na nowych terenach, które tego lata przekazaliśmy w opiekę miejskim leśnikom – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Przed rozpoczęciem nasadzeń kluczowe było wysprzątanie terenu oraz usunięcie roślin gatunków inwazyjnych. Po wsadzeniu drzewek w ziemię, leśnicy będą pielęgnowali okoliczne tereny, usuwali chwasty i inne zagrażające sadzonkom rośliny. 

Stolica inwestuje w zieleń

Warszawa jest jedną z niewielu stolic europejskich, w której lasy znajdują się w granicach miasta i zajmują znaczne obszary (8 tys. ha, co stanowi około 15% powierzchni miasta). W ramach Warszawskiego Planu dla Klimatu Lasy Miejskie-Warszawa w tym roku otrzymały ponad 50 ha terenów, a część z nich będzie zalesiona.  Przy ul. Kozia Górka ul. Chełmżyńskiej trwają prace porządkowe, dlatego nowe drzewa będą mogły pojawić się już w 2020 r. Obecnie trwa inwentaryzacja zieleni Dębów Młocińskich, dzięki której leśnicy przygotują Plan Urządzenia Lasu.

fot. K. Babicki

źródło: UM Warszawa

Skomentuj za pomocą Facebook-a

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *