Wawerskie zalesienia

Stolica rozpoczęła jesienne nasadzenia w miejskich lasach. Jeszcze w tym roku pojawi się w nich ponad 100 tys. dodatkowych drzew. W ramach Warszawskiego Planu dla Klimatu miasto inwestuje w zieleń. Nowe sadzonki będą rosły m.in. w Wawrze.

Miodne lipy w Wawrze

Akcja sadzenia drzewek obejmie ok. 10 ha w Wawrze. W akcji sadzenia wziął udział z-ca burmistrza Wawra- Jacek Wiśnicki. Lipy zostały zasadzone na oczyszczonej działce przy ul. Kadetów. Okazało się, że na porośniętym inwazyjną nawłocią terenie znajdowało się ponad 200 wywrotek gruzu i śmieci (!). Zostały one uprzątnięte przez Lasy Miejskie. Niebawem do miodnych lip dołączą olsze oraz w roli dodatków biocenotycznych czereśnie, grusze czy trzmieliny. W przyszłym roku pojawią się też elementy małej architektury, żeby przybliżyć ten obszar mieszkańcom- zapowiada Jacek Wiśnicki.

Do połowy listopada leśnicy posadzą też dodatkowe 27 650 drzew w pozostałych lasach miejskich. Wśród nich są dęby, sosny, lipy, klony, brzoza, olsza, a także gatunki wzbogacające bioróżnorodność, m.in. jarząb, jabłoń, grusza i czereśnia. Część z nich będzie źródłem pokarmu m.in. dla pszczół.

W trosce o klimat sadzimy dodatkowe drzewa w stolicy. Więcej zieleni pomoże oczyścić powietrze, co korzystnie wpłynie na zdrowie warszawianek i warszawiaków. Nasadzenia prowadzimy na nowych terenach, które tego lata przekazaliśmy w opiekę miejskim leśnikom – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Przed rozpoczęciem nasadzeń kluczowe było wysprzątanie terenu oraz usunięcie roślin gatunków inwazyjnych. Po wsadzeniu drzewek w ziemię, leśnicy będą pielęgnowali okoliczne tereny, usuwali chwasty i inne zagrażające sadzonkom rośliny. 

Stolica inwestuje w zieleń

Warszawa jest jedną z niewielu stolic europejskich, w której lasy znajdują się w granicach miasta i zajmują znaczne obszary (8 tys. ha, co stanowi około 15% powierzchni miasta). W ramach Warszawskiego Planu dla Klimatu Lasy Miejskie-Warszawa w tym roku otrzymały ponad 50 ha terenów, a część z nich będzie zalesiona.  Przy ul. Kozia Górka ul. Chełmżyńskiej trwają prace porządkowe, dlatego nowe drzewa będą mogły pojawić się już w 2020 r. Obecnie trwa inwentaryzacja zieleni Dębów Młocińskich, dzięki której leśnicy przygotują Plan Urządzenia Lasu.

fot. K. Babicki

źródło: UM Warszawa

1 komentarz “Wawerskie zalesienia

  1. Bardzo mi się podoba sadzenie drzew. Tylko dlaczego takie małe? Kiedy Lasy Państwowe sadzą nowy las to rzeczywiście sadzą małe rośliny, ale działka jest ogrodzona, aby zwierzęta nie zniszczyły młodych drzew. Jak będzie w tym przypadku? Wiadomo, że w Warszawie jest dużo dzików a i ludzie potrafią się tak samo zachowywać. Kto będzie dbał o drzewa zanim urosną wystarczająco aby same się obroniły?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *