Zamykanie naczynek – pozbądź się pajączków

Jeśli masz wrażliwą cerę to doskonale wiesz, o co chodzi – z czasem na skórze twarzy i nóg pojawia się coraz większa siateczka trwale rozszerzonych naczynek.

Popularnie znane pod mianem pajączków można skutecznie leczyć, jednak przed wyborem metody zamykania naczynek, sugerujemy zapoznać się z opcjami, a przede wszystkim, zasięgnąć rady specjalisty.

Jak zamknąć nieestetyczne naczynka? 

Zanim zdecydujesz się na zamykanie naczynek, pamiętaj, że skorzystanie z którejś z opisanych poniżej metod, nie oznacza, że naczynka nie wrócą za jakiś czas. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się nowych naczynek w przyszłości, pamiętaj m.in. o tym, by w trakcie pracy w pozycji siedzącej lub stojącej wykonywać regularnie przerwy na proste ćwiczenia pobudzające krążenie. Warto być aktywnym fizycznie i prowadzić zdrowy tryb życia: nie palić, nie nadużywać alkoholu i utrzymywać prawidłową wagę ciała. Należy także chronić skórę – unikając długiego opalania (i solarium), gorących kąpieli i sauny, a jeżeli wychodzimy na  dwór – smarować odkrytą skórę kremem ochronnym z wysokim filtrem, a zimą stosując tłuste lub półtłuste kremy.

Wracając do problemu, to o ile jeszcze niedawno musielibyśmy się pogodzić z tym, że ten problem występuje, to obecnie medycyna estetyczna może już nam w znacznym stopniu pomóc. Z tym że na dzień dobry należy zapomnieć o rozmaitych kremach i maściach, które dobrze radzą sobie z problemem pajączków jedynie w reklamach. Podobnie ma się sprawa w przypadku suplementów – te co prawda mogą nas wspomóc w profilaktyce, poprawiając krążenie i wzmacniając naczynia, ale nie usuną problemu, jeżeli już go mamy. Także masaże czy rajstopy uciskowe to dział profilaktyki i oczywiście warto ją stosować, żeby ograniczyć nawrót naczynek.

Gabinety medycyny estetycznej oraz salony kosmetyczne oferują dwie metody zamykania naczynek: laseroterapię, elektrokoagulację. Ponadto lekarze medycyny estetycznej oferują zabiegi skleroterapii. 

Laserowe zamykanie uszkodzonych naczynek 

Zamykanie naczynek laserem polega na naświetleniu ich wiązką skupionego światła, które wnika pod powierzchnię skóry i jest pochłaniane przez hemoglobinę, zamieniając się w nich w energię cieplną. Ta prowadzi do ścięcia się białek w krwi i zniszczenie ścianek naczynka, które obumiera, a następnie jest wchłaniane przez organizm. Laserowe zamykanie naczynek jest metodą mało inwazyjną (choć czasowo mogą pojawiać się obrzęki i siniaki), łatwo dostępną i bezbolesną. Same zabiegi są krótkotrwałe. Niewielkie pajączki można usunąć już podczas jednego zabiegu, natomiast większe będą wymagały kilku wizyt, co wpływa na koszt zabiegu.

Elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja polega na wprowadzeniu w okolice uszkodzonego naczynka specjalnej elektrody igłowej. Przez tkankę przepuszczony zostaje prąd o wysokiej częstotliwości, który ścina białka (koagulację) w naczynku. I tak jak w wyniku laseroterapii tu również obumarłe naczynka zostają wchłonięte. Zabieg wymaga wkłucia, więc szczególnie przy rozleglejszych zmianach stosuje się zazwyczaj znieczulenie. Elektrokoagulację stosuje się zwłaszcza w przypadku zamykania naczynek na twarzy, szyi i dekolcie. 

Skleroterapia

Ta metoda zamykania naczynek polega na wstrzyknięciu do rozszerzonego naczynka preparatu, który prowadzi do powstania reakcji zapalnej, a w jego następstwie do zrośnięcia naczynka, a to ostatecznie zostanie wchłonięte przez organizm. Zabieg ten może przeprowadzić jedynie lekarz w warunkach ambulatoryjnych. Jej skuteczność można zwiększyć, nosząc przez jakiś czas po zabiegu rajstopy uciskowe lub bandaże.

Zabieg laserowego zamykania naczynek wykonasz w Klinice Murano w Warszawie.

MURANO Klinika Dermatologii, Medycyny Estetycznej, ul. Pokorna 2 lok. U8, 00-199 Warszawa, tel. 22 252 82 82.

artykuł sponsorowany

Udostępnij

Przeczytaj także